Hemikalije mogu da ometaju razvoj kostiju kod dece i odraslih
Izlaganje široko rasprostranjenoj, toksičnoj hemikaliji zvanoj perfluorooktanska sulfonska kiselina (PFOS) može ometati razvoj kostiju kod dece i mladih odraslih, potencijalno ih dovodeći u veći rizik od osteoporoze i drugih problema sa kostima kasnije u životu, prema novoj studiji koja se uglavnom fokusirala na Hispanoamerikance iz južne Kalifornije.
PFOS, široko rasprostranjena vrsta per- i poli-fluoroalkil supstanci (PFAS), bio je povezan sa nižom mineralnom gustinom kostiju u grupi od 328 dece Hispanoameričke dece sa prekomernom težinom i grupi od 158 mladih odraslih mešovitih etničkih grupa.
Studija, objavljena 6. decembra u časopisu Environmental Research, bila je jedinstvena po tome što je pratila povezanost između gustine kostiju i nivoa PFAS u krvnom serumu tokom vremena.
„Postojeća istraživanja su uspostavila veze između PFAS-a i zdravlja kostiju, ali prethodne studije, većina njih je prikupljala informacije samo u jednom trenutku od učesnika“, rekla je Emili Beglarian, student doktorand na Medicinskom fakultetu Keck Univerziteta Južne Kalifornije i glavni autor studije.
„Pored toga, mnoge postojeće studije bile su fokusirane na ne-Hispance, belce, a mnoge su se fokusirale na starije odrasle osobe.
Iako su Latinoamerikanci u visokom riziku od razvoja osteoporoze kao odrasli, oni često nisu uključeni u istraživanje zdravlja kostiju, rekao je Beglarian.
Postoji preko 12.000 PFAS hemikalija, koje se ne razlažu prirodnim putem i pronađene su u najmanje 45% vode iz česme u SAD, prema Geološkom institutu SAD, i u krvi oko 97% Amerikanaca, prema Centrima za Kontrolu i prevenciju bolesti.
Izloženost PFAS-u je ranije bila povezana sa brojnim zdravstvenim problemima, uključujući rak bubrega, rak testisa, bolest štitne žlezde, rak štitne žlezde i ulcerozni kolitis.
Prošle nedelje, Međunarodna agencija za istraživanje raka, deo Svetske zdravstvene organizacije, klasifikovala je PFOS kao moguće kancerogene za ljude.
Odvojeno, globalni naučni stručnjaci za rak klasifikovali su perfluorooktansku kiselinu, ili PFOA, još jednu široko korišćenu hemikaliju PFAS, kao kancerogenu za ljude.
Prethodne studije su otkrile da PFAS može poremetiti formiranje ćelija koje grade novi koštani materijal i povezuju izloženost PFAS-u sa lošijim zdravljem kostiju i kod dece i kod odraslih.
Podaci britanske vlade: „Ove godine je umrlo preko milion vakcinisanih“https://t.co/I544Wfnobz
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 12, 2023
Međutim, efekti ovih takozvanih „zauvek hemikalija“ na razvoj kostiju su „prilično nova oblast proučavanja“, rekao je Beglarian.
Da bi dalje razumeli kako PFAS može uticati na razvoj kostiju, Beglarian i njegove kolege analizirali su podatke iz grupe dece uzrasta od 8 do 13 godina koja su regrutovana između 2001. i 2012. i primala naknadne preglede oko godinu i po dana.
Takođe su pogledali podatke iz grupe mladih odraslih od 17 do 22 godine koji su regrutovani između 2014. i 2018. i imali su naknadne provere na oko četiri godine.
Za svaku grupu, istraživači su procenili povezanost tokom vremena između gustine kostiju učesnika i merenja pet PFAS hemikalija u njihovom krvnom serumu.
Grupa mladih odraslih, koja je regrutovana nekoliko godina kasnije od grupe adolescenata, nakon što je uvedeno više propisa o PFAS, imala je niže nivoe PFAS od grupe adolescenata.
Ali čak i sa manje hemikalija u njihovoj krvi, grupa mladih odraslih i dalje je pokazivala znake problema sa zdravljem kostiju povezanih sa izloženošću PFAS-u, rekao je Jesse Goodrich, docent za populaciju i javne zdravstvene nauke na Medicinskom fakultetu Keck i autor studije.
„Iako smo videli niže nivoe kod mladih odraslih koji su nedavno mereni, i dalje smo videli veoma slične rezultate, veoma konzistentne rezultate između dve kohorte“, rekao je Goodrich. „Iako postoje neki propisi koji snižavaju nivoe [PFAS], zaista su nam potrebne bolje politike da ih u potpunosti iskorenimo, ako je moguće.
Zatim, istraživači planiraju da istraže da li su asocijacije koje su primetili konzistentne tokom celog života i da prouče kako PFAS funkcioniše na ćelijskom nivou kako bi smanjio mineralnu gustinu kostiju. Oni takođe žele da istraže efekte novijih tipova PFAS, rekao je Beglarian.
„Neki od PFAS kojima smo tada bili izloženi su drugačiji od onih kojima smo izloženi sada jer postoje PFAS u nastajanju koji postaju sve češći“, rekla je ona.
„U našim novijim studijama, želimo da vidimo da li možemo da pogledamo noviji, neregulisani PFAS da vidimo da li i kako oni utiču na zdravlje kostiju da bismo razumeli koji propisi bi nam mogli biti potrebni za napredovanje.“
Nulta Tačka/InfoWars