U KINI počelo instaliranje VEŠTAČKE INTELIGENCIJE na grobljima kako bi ožalošćeni mogli da „komuniciraju“ sa pokojnicima
Najnovija uznemirujuća pomama visokom tehnologijom u Kini uključuje ožalošćene porodice koje angažuju firme za veštačku inteligenciju (AI) da kreiraju audiovizuelne simulacije dragih preminulih.
Magazin Barron’s je pisao u sredu da neki kineski ožalošćeni sami spajaju avatare mrtvih, angažujući razne kompanije da reprodukuju njihove glasove i digitalne slike, dok se drugi okreću firmama za replikaciju koje se hvale stvaranjem jezivo preciznih digitalnih avatara mrtvih sa samo nekoliko minuta glasovnih snimaka i pregršt fotografija.
“Na A.I. tehnologije, Kina je u najvišoj klasi u svetu. A u Kini ima toliko ljudi, od kojih mnogi imaju emocionalne potrebe, što nam daje prednost kada je u pitanju potražnja na tržištu”, rekao je Zhang Zewei, osnivač AI kompanije pod nazivom Super Brain.
Zhang je rekao da njegova kompanija naplaćuje do 2.800 dolara za kreiranje avatara u roku od 20 dana. Neki od „botova duhova“ su automatizovani i interaktivni. U drugim slučajevima, zaposleni u Super Brain-u mogu digitalno promeniti lice i glas kako bi klijenti izgledali kao izgubljena voljena osoba i održavali video poziv sa ožalošćenim porodicama.
Zhangova kompanija takođe može kreirati avatare ljudi koji nisu mrtvi, kao što su otuđeni supružnici i deca koja žive daleko, što bi se moglo dokazati čak i kao kontroverznije od stvaranja digitalnih klonova mrtvih.
Magazin Barron’s opisao je ožalošćenog oca koji razgovara sa AI simulirajući glas svog izgubljenog sina dok kleči na grobu svog sina. „Jednog dana, sine, svi ćemo se ponovo ujediniti u metaverzumu“, rekao je ožalošćeni otac botu, dok je njegova žena plakala pored njega.
Još jedan potencijalni problem predložio je Tal Morse, gostujući istraživač u Centru za smrt i društvo na Univerzitetu Bath u Ujedinjenom Kraljevstvu. Morse se zapitao kakav bi psihološki uticaj mogao biti ako bi se digitalni duh počeo ponašati neobično ili činiti stvari koje bi mogle „uništiti“ uspomenu na pokojnika.
Straits Times izvestio je prošlog proleća da su kineski pogrebnici počeli pružati usluge duhova u aprilu, kada se u Kini održava godišnji festival Qing Ming, poznat i kao Dan čišćenja grobnica. Aktivnosti tokom ovog praznika posvećene sećanju na mrtve tradicionalno uključuju čišćenje grobova i prinošenje hrane preminulima.
Kompanija pod nazivom Shanghay Fushouyun napravila je AI sahranu za preminulog hirurga u januaru 2022. Desetine studenata i kolega okupilo se u službi da razgovaraju sa digitalnom reprodukcijom doktora.