Bivšem premijeru Pakistana zabranili da drži govore, umesto njega govor držala VEŠTAČKA INTELIGENCIJA
Bivši pakistanski premijer Imran Khan, koji je u zatvoru od avgusta zbog optužbi za korupciju, koristio je veštačku inteligenciju (AI) kako bi stvorio „siguran“ virtuelni prikaz sebe i obratio se virtualnom mitingu svoje stranke Pakistan Tehreek-e-Insaf (PTI) u nedelju.
U AI-generisanom audio zapisu koji je uparen s AI-generisanom slikom da bi izgledalo kao da govori putem video linka, Khan se žalio na nemogućnost održavanja javnih mitinga i nasilno ponašanje prema članovima stranke i njihovim porodicama.
Korišćenje AI bilo je neophodno jer su uslovi Khanovog zatvora zabranili političke govore. Khan je navodno odobrio scenario koji je računar čitao u njegovom glasu.
Khan, odnosno računar koji je čitao scenario koji je odobrio, tvrdi da je zatvor za njega čin „štovanja prave slobode Pakistana“. Pohvalio se spremnošću da žrtvuje život za svoju zemlju i narod.
Khan tvrdi da ankete pokazuju da 75 odsto Pakistanskih ljudi podržava PTI stranku, ali da ih se i dalje „drži podalje od izbornog procesa“. Ako se vrati na vlast, obećao je ponovno uspostavljanje „vladavine prava“ i dovođenje do procvata u kojem će veštaci iz dijaspore biti inspirisani da se vrate kući.
UŽIVO! SREDA OD 20h! KLJUČNI MOMENTI ZA ČOVEČANSTVO!
Zvaničnici u Pakistanu navodno su usporili ili blokirali pristup internetu širom zemlje kako bi sprečili „virtualni politički događaj“, kako ga je PTI stranka nazvala. Stranka je u saopštenju prokomentarisala blokadu interneta:
„Kao očekivani potez, neligitimni fašistički režim usporio je brzinu interneta i poremetio društvene medije širom Pakistana pre istorijskog virtualnog jalsa PTI-a! Ovo je dokaz straha od neviđene popularnosti PTI Imrana Khana!“
U Pakistanu je „jalsa“ termin za političke sastanke ili mitinge. PTI stranka nazvala je događaj u nedelju prvim „virtualnim jalsom“ u Pakistanu, a to je bio jedan od prvih priznatih slučajeva korišćenja AI softvera za generisanje političkog govora.
Imran Khan, star 71 godinu, izabran je za premijera u avgustu 2018, ali je smenjen iz kancelarije glasanjem nepoverenja parlamenta u aprilu 2022. Nakon toga, Khan je uhapšen nekoliko puta, a trenutno je u zatvoru od avgusta 2023. pod optužbom za korupciju iz vremena dok je bio premijer.
Izgredima koji su usledili nakon hapšenja Khana u maju 2023. godine uključeno je uništavanje vojne imovine, što je navelo moćnu pakistansku vojsku da pooštri mere protiv PTI stranke. Mnogi članovi PTI stranke trenutno su zatvoreni zbog optužbi povezanih sa izgredima.
Khan tvrdi da je vojska sarađivala s vladama SAD-a i Velike Britanije kako bi organizovala glasanje nepoverenja koje ga je svrglo, a optužuje i pakistanske bezbednosne službe da pokušavaju da ga ubiju. U nedelju je u AI-generisanom govoru nazvao svoje smenjivanje s vlasti „operacijom promene režima“ i nazvao trenutnu vladu „uvozni sistem“.
Pakistanski zvaničnici demantovali su manipulaciju internetom kako bi suzbili prisustvo na virtuelnom mitingu PTI stranke, ali vanjske službe za nadgledanje mreže rekle su da je došlo do očiglednog usporavanja u skladu s namernim sputavanjem u nedelju.
Pakistanski politički analitičari izjavili su da je Khan stvorio značajnu „buzu“ s govorom omogućenim AI-om, što je impresivan pokazatelj tehničke veštine islamističke populističke PTI stranke. S druge strane, samo mali deo pakistanskih birača koristi društvene medije, a politički analitičar Azim Chaudhry primetio je da je PTI stranka možda ipak prekršila stroge zakone o osuđenim kriminalcima „direktno ili indirektno“ se obraćajući mitingu.