Evropski parlament podržava davanje pristupa osetljivim zdravstvenim podacima bez saglasnosti pacijenata
Najnoviji napori Evropskog parlamenta (EP), koji osmišljava način da se dozvoli pristup osetljivim medicinskim kartonima bez dozvole pacijenata, a da pritom i dalje zadrži privid brige za privatnost, su ažurirani.
Prošle nedelje, plenarno glasanje u ovoj instituciji EU otkrilo je da, iako većina članova EP želi da dozvoli taj pristup – i na taj način – oni se takođe protive obaveznom kreiranju elektronskih zapisa za svaku osobu u EU.
Šema je poznata kao Evropski prostor zdravstvenih podataka i dobila je podršku većine EP.
Kako zagovornik privatnosti i digitalne bezbednosti, advokat i poslanik u Evropskom parlamentu Patrik Brejer napominje na svom blogu, ova baza podataka bi bila dostupna sa daljine i sastojala se od zdravstvenih zapisa o svakom medicinskom tretmanu.
Samo zahvaljujući amandmanu prihvaćenom u poslednjem trenutku (koji je predložio Brejer, nemačka Piratska partija i nekoliko drugih grupa u EP koje ne čine većinu u EP) nacionalne države će moći da dozvole svojim građanima da podnesu prigovore na osetljive zdravstvene podatke prikupljene u ovom međusobno povezanom sistemu medicinske dokumentacije.
Brejer takođe napominje da je u njegovoj zemlji, Nemačkoj, kao i u Austriji, takva mogućnost po ovom pitanju već na snazi.
Sada u prvi plan dolaze (ne)čuvene složenosti odlučivanja u EU, a tekst zakona koji je EP usvojio biće predmet pregovora između 25 nacionalnih vlada bloka u kojima „opt-out“(izuzeće) ovog puta ne dolazi u obzir.
Pojavila se fotografija Bila Gejtsa sa žrtvom Džefrija Epštajna https://t.co/V8MUQ0wAXm
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 19, 2023
Sve ovo predstavlja problem jer, kako je Brejer rekao, „Za mnoge pacijente koji imaju malo vremena ili ograničene jezičke veštine, ili koji su stariji, previše je komplikovano da pismeno prigovore određenom organu ili da koriste digitalne alate za prigovor”.
Njegov drugi amandman – koji bi nalagao pristanak pacijenata pre nego što se njihovi medicinski podaci podele sa istraživačima i lekarima, je odbijen.
„Obavezni elektronski dosije pacijenata sa pristupom širom Evrope povlači za sobom neodgovorne rizike od krađe, hakovanja ili gubitka najličnijih podataka o lečenju i preti da liši pacijente bilo kakve kontrole nad prikupljanjem dokumenata o njihovoj bolesti“, prokomentarisao je ovaj evropski poslanik, kritikujući ideju kao kraj medicinske poverljivosti pod bilo kojim drugim imenom.
Brejer je zabrinut da bi ljudi koji pate od nekih veoma osetljivih bolesti i poremećaja, ili kojima su potrebni postupci iste prirode, mogli da se odvrate od traženja pomoći – jer se njihovi problemi i problemi sa kojima se suočavaju njihove porodice od tada samo pogoršavaju.
„U pregovorima o trijalogu, boriću se da osiguram da su nacionalne šeme izuzeća jasno dozvoljene u zakonodavstvu“, piše evroposlanik.