Ukrajina želi da napravi milion ‘dronova samoubica’ sledeće godine, tvrdi da je samo ovog meseca napravila 50.000
Volodimir Zelenski kaže da će Ukrajina napraviti milion „dronova samoubica“ 2024. godine, takođe poznatih kao lutajuća municija, sistem naoružanja u nastajanju koji se čini kao glavna tehnološka i taktička revolucija koja proizilazi iz rata.
Predsednik Zelenski je obećao da će masovno povećati proizvodnju dronova ubica 2024. godine na svojoj konferenciji za novinare na kraju godine ove nedelje. Obraćajući se novinarima u Kijevu, on je rekao: „Pozitivno razmišljam po pitanju povećanja proizvodnje dronova i formiranja specijalizovanih jedinica… Što se tiče proizvodnje, sledeće godine pravimo milion dronova. Napravićemo milion. Učinićemo sve da tako bude i znam da će tako i biti”.
Ukrajina proizvodi sve veći broj dronova od početka specijalne vojne operacije 2022. godine, a takođe uvozi znatan broj iz celog sveta. Nakon opaski Zelenskog, ukrajinski ministar strateške industrije Oleksandr Kamišin – koji se u zapadnim medijima često slavi kao šef ukrajinskih železnica u ranim danima rata – pohvalio se da će nacija proizvesti „više od 50.000 FPV dronova“ samo u decembru ove godine. Ako je tačna, tvrdnja sugeriše da je Ukrajina zaista na dobrom putu da proizvede milion dronova tipa „kamikaze“ 2024.
Kamišin je rekao da će pored velikog broja ovih malih ubica za jednokratnu upotrebu, Ukrajina takođe proizvesti tokom 2024: „više od 10.000 dronova srednjeg dometa (stotine kilometara) za napade i 1.000+ dronova sa dometom preko 1.000 kilometara”.
Dronovi tipa First Person View (FPV) o kojima govore Zelenski i Kamišin postali su sastavno oružje koje definiše sukob, a društvene mreže su preplavljene stotinama video snimaka uspešnih napada agilnih letećih bombi koje su postavile obe strane. Dok su mnogi od tih video snimaka — koji često prikazuju napad iz perspektive samog drona i trenutak udara i posledice udaljenog drona posmatrača uz muzičku pratnju — previše jezivi za objavljivanje, neki koje su objavili zvanični ukrajinski kanali prikazuju udare protiv ruskih vozila, sistema naoružanja i položaja.
Slike koje je podelila Ukrajina pokazuju tipičnu postavku FPV drona, sa relativno laganim komercijalnim hobi dronom prikačenim za malu municiju poput granata ili minobacača. Pilot nosi video naočare, što mu daje perspektivu „prve osobe“ za dron. Iako je termin „lutajuća municija“ možda skovan imajući na umu znatno veće, dalekosežne i skuplje bespilotne letelice koje je proizvela odbrambena kompanija, upotreba malih i jeftinih kućnih verzija postala je uobičajena u sukobu.
Ukrajinske izjave o dronovima često naglašavaju koliko su dronovi jeftini — po nekoliko hiljada dolara — naspram cene sistema naoružanja i oklopnih vozila koje iznose u milionima dolara, naglašavajući asimetričnu prirodu razvoja.
Optužen za ratne zločine a poziva na mir – Direktor SZO-a zahteva momentalni prekid vatre u Gazihttps://t.co/h38KS8Hud5
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 23, 2023
Magazin Newsweek je ove nedelje pisao pohvale o oružju, citirajući ministra ukrajinske vlade koji je to nazvao „menjačem igre“ i „ponekad čak [efikasnijim] od artiljerije… tehničkom revolucijom“.
Ističući stepen u kojem se Ukrajina kladi na dronove su tvrdnje ranije ovog meseca da Ukrajina sada „izbacuje“ hiljade novopečenih pilota dronova iz privatnih škola širom zemlje. O radu timova FPV dronova, DefenceOne izveštava:
…potrebno je više vremena da se nauči upravljanje njima nego, recimo, hardverski i softverski stabilizovanim fotografskim kvadrokopterima koji se koriste širom ukrajinske linije fronta za koordinaciju artiljerije.
„Bukvalno letite ovim dronom kao da je Cesna [avion] iz 1960-ih“, rekao je Dvorecki.
Da bi pojednostavili zadatak, FPV bespilotne letelice obično lete u timovima u vazduhu sa fotografskim dronovima koji imaju širi opseg pogleda i napredne zum objektive. Operateri foto-dronova obeležavaju GPS koordinate vozila i vojnika za FPV pilote… Najtalentovaniji piloti su navikli da igraju kompjuterske igrice, rekao je on. Ljudi sa „PlayStation iskustvom“ rade bolje, složio se Dvoreckii.
Dok su se bespilotne letelice pokazale veoma efikasnim u ratu u Ukrajini, nema sumnje da su oni faktor koji doprinosi zastoju do kojeg je, izgleda, došao sukob. O razlozima za to govorio je najviši ukrajinski general, koji je objasnio da su pokušaji da se dobije inicijativa iznenadnim napadima u suštini sada nemogući jer je obaveštajna informacija na bojnom polju, zasićena kamerama i senzorima kakva je sada, tako dobra.
General Valerij Zalužni je u novembru rekao: „Najverovatnije neće biti dubokog i lepog prodora… Jednostavna činjenica je da mi vidimo sve što neprijatelj radi i oni vide sve što mi radimo“.