Završen san Ilona Maska o putovanjima brzinama preko 1000 kilometara na čas: Hyperloop One se gasi
Hyperloop One, pokušaj Ilona Maska u futurističkom transportu, zvanično se gasi, označavajući kraj projekta koji je imao za cilj da revolucioniše putovanja sa brzim vozom.
Electrek izveštava da je Hyperloop One, zamišljen kao rešenje za brzi transport, obećao je da će putnike i teret prevoziti brzinom koja je uporediva sa mlaznjacima između gradova u vakuumski zatvorenim cevima. Ovaj ambiciozni projekat, koji potiče iz „alfa papira” Ilona Maska iz 2013. godine, zaokupio je maštu perspektivom putovanja brzinom od 760 milja na sat(1223.1km/h), teoretski smanjujući vreme putovanja između Los Anđelesa i San Franciska, ili Njujorka i Vašingtona, na samo 30 minuta.
Goran Davidović: Plan je da rasture Srbiju, evo ko sve režira, Mario Zna 253, Uživo
Uprkos ranom uzbuđenju, projekat se suočio sa značajnim skepticizmom naučnika i inženjera, koji su dovodili u pitanje njegovu praktičnost. Bez obzira na to, ideja je bila dovoljno ubedljiva da privuče značajne investicije, uključujući značajnu injekciju od 350 miliona dolara od Virgin grupe Ričarda Bransona i DP World, lučke logističke firme sa sedištem u Dubaiju, 2017. Međutim, ovaj poduhvat se borio da efikasno upravlja svojim finansijama, brzo sagorevajući kroz ove investicije sa malo toga da se pokaže.
Švajcarska: Podaci zdravstvenog osiguranja pokazuju ogroman porast broja pacijenata koji se leče od raka od 2020. https://t.co/9n0j8OGTMe
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 26, 2023
Putovanje kompanije dodatno je narušeno kontroverzama nakon što je suosnivač kompanije Shervin Pishevar dao ostavku nakon optužbi za seksualno nedolično ponašanje. Tenzije sa Saudijskom Arabijom, pojačane kritikama Ričarda Bransona nakon ubistva novinara Džamala Kašogija, dovele su do povlačenja saudijskih investicija i Bransona koji se pokuao sa mesta predsednika.
Prvi i jedini test putnika u 2020. završio je razočaranjem, postigavši maksimalnu brzinu od samo 100 mph(160km/h), daleko ispod projektovanih brzina. Početak pandemije koronavirusa pogoršao je borbe kompanije, što je dovelo do značajnog smanjenja osoblja i okretanja sa prevoza putnika na teret u 2022. Međutim, ova promena nije mogla da spase kompaniju, pa je najavljeno da će DP World prodati Hyperloop One prava intelektualne svojine i imovinu, uključujući probnu stazu izvan Las Vegasa.