Predsednik Argentine Havijer Milei potpisao je dekret o ukidanju 5.000 radnih mesta u vladi
Novi predsednik Argentine, Havijer Milei, otkrio je planove za otpuštanje oko 5.000 državnih službenika koji su angažovani ove godine pre nego što je preuzeo dužnost, kao deo širih napora da se smanji državna potrošnja u kontekstu problematične ekonomije zemlje.
Gospodin Milei, ekonomista, potpisao je dekret 26. decembra u kojem se navodi da njegova vlada neće obnoviti ugovore za hiljade državnih radnika koji su angažovani od 1. januara, prema izveštajima.
Međutim, uredba, koja je objavljena u Službenom glasniku, uključuje izuzetke, kao što su slučajevi u kojima su radnici angažovani u okviru „kvota regulisanih zakonom ili drugim vidovima posebne zaštite“, uključujući one sa invaliditetom i osoblje za koje se smatra „neophodnim“, prema španskom listu El Pais.
U uredbi je takođe navedeno da će i drugi vladini ugovori sklopljeni pre 2023. godine takođe biti podvrgnuti „iscrpnoj reviziji“ u narednih 90 dana, navodi se u publikaciji.
Sve u svemu, vlada gospodina Mileija procenjuje da će više od 5.000 radnika ostati bez posla, iako Udruženje državnih radnika (ATE), radnički sindikat, predviđa da bi to moglo da utiče na oko 7.000 zaposlenih.
Sindikat najavljuje planirane proteste
U izjavi od 26. decembra, generalni sekretar ATE Rodolfo Agijar rekao je da sindikat planira da se mobiliše 27. decembra u različitim delovima zemlje u znak protesta protiv dekreta.
„Radnici u svim slučajevima obavljaju poslove koji su od suštinskog značaja za garantovanje funkcionisanja svih oblasti države, bez obzira na vrstu njihovog ugovornog odnosa“, rekao je gospodin Agijar.
Protesti će uključivati štrajkove, mobilizacije, skupštine i blokade puteva, dodao je on.
Juval Noa Harari: „Opasnim teoretičarima zavere mora biti zabranjen pristup Internetu“ https://t.co/znFUYY0Ief
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 28, 2023
„Mi državni zvaničnici produbićemo naš plan borbe. Ne možemo biti optuženi za napad na vlast. Jasno je da društveni mir narušava vlada koja namerava da ostavi hiljade porodica na ulici. To je tako što smo na ulici. da ćemo zaustaviti prilagođavanja vlade“, rekao je gospodin Agijar.
„Ako vlada krene dalje sa ovim otpuštanjima, radnici i porodice će biti direktno pogođeni, ali indirektno, cela zajednica će biti pogođena. U državi svako otpuštanje znači gubitak prava za sve naše ljude“, dodao je on.
Gospodin Milei, 53, inaugurisan je za predsednika Argentine 10. decembra nakon pobede nad Serhiom Masom, ministrom ekonomije za socijalističku administraciju Alberta Fernandeza.
Era ‘mira i prosperiteta’
Tokom svog prvog zvaničnog govora, on je obećao da će sahraniti ono što je opisao kao „decenije neuspeha, unutrašnjih sukoba i besmislenih sporova” i krenuti u novu eru „mira i prosperiteta”.
On je takođe upozorio Argentince da se pripreme za ekonomski „šok“ kao rezultat različitih reformi koje planira da uvede u narednim nedeljama i mesecima, u nastojanju da transformiše argentinsku ekonomiju, navodeći da „ne postoji moguća alternativa prilagođavanjima“.
„Ne postoji ni diskusija između šoka i ‘postupnosti’—pre svega zato što iskustvo pokazuje da su svi ‘postepeni’ programi loše završili“, dodao je on.
Njegovi komentari dolaze pošto je inflacija u Argentini porasla za 143 odsto na godišnjem nivou, a stručnjaci očekuju da će do kraja godine dostići oko 200 odsto.
Visoki troškovi života i porast rasprostranjene pljačke i siromaštva su delimično ono što je dovelo do pobede gospodina Mileija na poslednjim izborima, nakon što su mnogi glasači optužili bivšeg lidera Alberta Anhela Fernandeza da nije preuzeo odgovornost za opasan pad u ekonomiji.
Uz reformu državne potrošnje i platnih spiskova, gospodin Milei je takođe obećao da će dozvoliti privatizaciju državnih medijskih kompanija i državnih kompanija za naftu i gas, kao što je naftni gigant IPF, kao način da se poveća izvoz i investicije u Argentini.
Pored toga, njegova vlada se obavezala da će smanjiti subvencije za energiju i transport i zatvoriti neka vladina ministarstva kako bi obuzdala vladinu potrošnju.