Guglov novi patent: Korišćenje mašinskog učenja za identifikaciju „dezinformacija“ na društvenim medijima
Gugl je podneo prijavu američkoj kancelariji za patente i žigove za alat koji bi koristio mašinsko učenje (ML, podskup veštačke inteligencije) da otkrije ono što Gugl odluči da smatra „dezinformacijom“ na društvenim medijima.
Google već koristi elemente veštačke inteligencije u svojim algoritmima, programiranim da automatizuje cenzuru na svojim ogromnim platformama, a ovaj dokument ukazuje na jedan specifičan put kojim kompanija namerava da ide napred.
Opšta svrha patenta je da identifikuje operacije sa informacijama (IO), a zatim sistem treba da „predvidi“ da li tamo ima „dezinformacija“.
Sudeći po objašnjenju koje je Gugl priložio podnesku, na prvi pogled izgleda kao da za širenje „dezinformacija” krivi svoje postojanje – u tekstu se navodi da su kampanje za informativne operacije jeftine i široko korišćene jer je lako učiniti njihove poruke viralnim zahvaljujući „pojačanju podstaknutom platformama društvenih medija.“
Ali izgleda da Google razvija alat imajući na umu druge platforme.
Juval Noa Harari: „Opasnim teoretičarima zavere mora biti zabranjen pristup Internetu“ https://t.co/znFUYY0Ief
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) December 28, 2023
Tehnološki gigant posebno navodi da bi drugi (pominjući X, Facebook i LinkedIn po imenu u podnesku) mogli da nateraju sistem da obuči sopstvene „različite modele predviđanja“.
Samo mašinsko učenje zavisi od algoritama kojima se šalje velika količina podataka, a postoje dva tipa – „nadgledani“ i „nenadgledani“, pri čemu ovaj drugi funkcioniše tako što obezbeđuje algoritam sa ogromnim skupovima podataka (kao što su slike, ili u ovom slučaju , jezik) i tražeći od njega da „nauči“ da identifikuje u šta „gleda“.
(Učenje sa unapređenjem je deo procesa – u suštini, algoritam se obučava da postane sve efikasniji u otkrivanju onoga što oni koji kreiraju sistem traže.)
Krajnji cilj ovde bi vrlo verovatno bio da Gugl učini svoje „otkrivanje dezinformacija“, odnosno cenzuru efikasnijom dok cilja na određenu vrstu podataka.
Patent zaista navodi da koristi jezičke modele neuronskih mreža (gde neuronske mreže predstavljaju „infrastrukturu“ ML).
Google-ov alat će klasifikovati podatke kao IO ili benigne, i dalje ima za cilj da ih označi kao da potiču od pojedinca, organizacije ili zemlje.
A onda model predviđa verovatnoću da će taj sadržaj biti „kampanja dezinformacija“ tako što mu dodeljuje ocenu.