Engleska štampa: Nije ostalo NIŠTA u vojnim zalihama Velike Britanije nakon slanja oružja Ukrajini
U sklopu kontinuiranog trenda velikih zapadnih publikacija koje sa zakašnjenjem priznaju da nije sve u redu sa ukrajinskom politikom i stanjem rata, londonski The Times je u nedelju objavio da Velika Britanija nema „ništa“ u sopstvenim vojnim zalihama nakon što je bila među najvećim ukrajinskim dobavljačima oružja za skoro dve godine sukoba.
Britanski odbrambeni zvaničnici i evropski lideri sada su zauzeti „snalaženjem“ kako bi povećali proizvodnju oružja, navodi se u izveštaju, citirajući neimenovano osoblje iz kabineta premijera Rišija Sunaka.
Izveštaj se takođe oslanjao na neimenovani ukrajinski izvor. O smanjenim zalihama u Velikoj Britaniji izveštava se u trenutku kada „šefovi britanske vojne obaveštajne službe veruju da Ukrajina ne može da dobije rat protiv Rusije 2024. jer nema ljudstvo ili oružje za veliki prodor na bojnom polju“, piše Tajms.
Pojavila se interna debata i podela u vladi Velike Britanije oko budućeg kursa londonske politike, a neki tvrde da je zapadnim saveznicima jednostavno potrebno više „vremena“ da povećaju proizvodnju oružja.
Ali jedna velika neizvesnost je prisutna u ovom trenutku kada Zapad generalno oseća „zamor od rata“ – prema većini javnih anketa među građanima različitih zemalja – jeste pitanje ko će biti u Beloj kući 2025. Evropski zvaničnici su nervozni zbog pobede Trampa jer bi to značilo kraj napora da se podstakne proksi rat protiv predsednika Vladimira Putina.
Policija upala u vilu Džordža Soroša nakon nameštene dojave o pucnjavi https://t.co/ZscJQUk4Hn
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 2, 2024
Istovremeno, predsednik Volodimir Zelenski očigledno postaje sve nepopularniji, čak i na međunarodnoj sceni. Bivši ukrajinski zvaničnik rekao je Tajmsu da gubi podršku zbog ogromnog broja poginulih, ali da nema kraja utakmice ili planova za pregovore na vidiku. Izvor je opisao da raste bes i odbojnost na skandal gde su muškarci i žene „poslani na liniju fronta da umru“.
Britanski izvor je dodatno objasnio Tajmsu da ako su SAD prinuđene da zauzmu pozadinu zbog svoje unutrašnje politike (i s obzirom da republikanci i dalje zadržavaju Bajdenove milijarde odbrambene pomoći Kijevu), onda će Evropa morati da pojača napore i omogući da se pomoć i dalje šalje.
„Može li kontinentalna Evropa priuštiti da odustane samo zato što Tramp kaže da više nema američkih dolara? Mislim da većina shvata da Putinu ne može biti dozvoljeno da pobedi jer su posledice po evropsku bezbednost ozbiljne“, rekao je izvor.
Ispod je primer vrste priželjkivanja koja još uvek postoji u Evropi, kao što je navedeno u izveštaju Tajmsa:
Iako nije dao komentar o budućem američkom predsedavanju, Grant Šaps, ministar odbrane, rekao je da stalno razgovara sa svojim kolegama u Evropi o potrebi da podrže Ukrajinu u „najmračnijem času“.
U komentarima za Tajms posle dva dana velikih vazdušnih napada sa obe strane, on je rekao: „Moramo da se udružimo kako bismo im pomogli u ratu koji će decenijama definisati Evropu – kako hardverom, tako i podrškom i moralnim vođstvom.
Ali mnogi analitičari bi ovo videli kao neizvestan san s obzirom na to da doprinos Vašingtona daleko nadmašuje evropsku pomoć Ukrajini sa ogromnom razlikom. Verovatno Evropa jednostavno neće moći da zatvori toliki jaz čak i ako evropske zemlje imaju kolektivnu volju.