Britanska policija već 3 godine tajno koristi bazu podataka pasoša za prepoznavanje lica
Policija u Velikoj Britaniji koristi bazu podataka o vlasnicima pasoša u zemlji kako bi sprovela pretrage prepoznavanja lica bez javnog otkrivanja, otkrila je nova istraga, što je izazvalo strahove zbog privatnosti.
Tajna praksa traje od 2019. godine, prema zapisima do kojih su došli The Telegraph i Liberty Investigates. Pretrage za prepoznavanje lica su sprovedene iako ministar policije Kris Filip nije spomenuo mogućnost korišćenja baze podataka pasoša do oktobra 2023.
Većina biometrijskih pretraga obavljena je tokom prvih devet meseci prošle godine kada su policijske vlasti više od 300 puta koristile tehnologiju za skeniranje kroz slike pasoša. Baza podataka sadrži evidenciju o 46 miliona vlasnika britanskih pasoša. Snage su takođe izvršile pretrage u imigracionoj bazi podataka Velike Britanije, koja sadrži informacije o stranim državljanima, pokazala je istraga.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je stalo u odbranu prakse, napominjući da je skeniranje vršeno za najteže prekršaje.
„Ova tehnologija je značajno pomogla napredovanju brojnih istraga, uključujući one za ubistvo, silovanje i napad“, kaže za Telegraf Metropoliten policija, koja je odgovorna za skoro jednu trećinu pretraga pasoša.
Ovo možda neće biti slučaj još dugo. Tokom svog govora u oktobru, ministar Filps je predložio korišćenje baze podataka pasoša za hvatanje lopova. U decembru se takođe pojavilo da bi klauzula u predstojećem zakonu o krivičnom pravosuđu Ujedinjenog Kraljevstva mogla dozvoliti policiji da koristi prepoznavanje lica za pretragu baze podataka o 50 miliona britanskih vozačkih dozvola.
Poznati stand up komičar priznao: Holivud vode pedofili, čeka ih pakao ove godine https://t.co/sYQjZzyPU5
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 9, 2024
Novo otkriće izazvalo je zabrinutost među članovima britanskog parlamenta i nadzornim organima, a kancelarija komesara za informacije Džona Edvardsa obećala je da će pokrenuti to pitanje pred Ministarstvom unutrašnjih poslova. Nevladine organizacije koje vode kampanju protiv policijske upotrebe prepoznavanja lica, kao što je Big Brother Watch, takođe su osudile ovu praksu.
Velikoj Britaniji još uvek nedostaje namenski pravni okvir, a neki stručnjaci se pitaju da li upotreba tehnologije ima zdravu pravnu osnovu. U decembru, Odbor za pravosuđe i unutrašnje poslove britanskog parlamenta sproveo je istragu protiv policijskog prepoznavanja lica uživo.
Britanska policija je pojačala upotrebu tehnologije tokom 2023. godine, uključujući probe prepoznavanja lica uživo sprovedene tokom Velike nagrade Britanije i krunisanja kralja Čarlsa III. Dalje uvođenje se očekuje 2024.
Nakon što su novopostavljene kamere za prepoznavanje lica dovele do hapšenja 10 ljudi u blizini železničke stanice u londonskom gradu Krojdon u decembru, možda će još kamera stići u grad Jork i region Severnog Jorkšira.
Kandidat za gradonačelnika konzervativaca Kin Dankan rekao je da bi pilot projekat korišćenja tehnologije mogao početi već ove godine, navodi York Press.
„Počevši od pilot projekta u našim najvećim naseljima Jork, Harogejt i Skarboro, mogli bismo da procenimo efikasnost programa, pre nego što pogledamo potencijalno šire uvođenje“, rekao je kandidat, koji će učestvovati na lokalnim izborima u maju.
Ali tehnologija takođe nailazi na otpor u nekim delovima zemlje. U decembru, 11 članova velškog parlamenta potpisalo je pismo upućeno šefu policije Južnog Velsa u kojem izražava bojazan zbog primene prepoznavanja lica uživo.