Protesti poljoprivrednika dovode nemačku vladu do kolapsa
U Nemačkoj, pored poljoprivrednika koji demonstriraju, vozači kamiona i fabrički radnici takođe su vozili svoja vozila do mesta demonstracija u ponedeljak u Berlinu kako bi izrazili svoj bes na vladajuću koaliciju u zemlji. Berlinska policija procenjuje da je više od 5.000 traktora i kamiona zajedno sa desetinama hiljada ljudi stiglo u centar grada.
„Želimo da osiguramo da putarine i cene dizela ne budu povećane. Pored toga, borimo se da zadržimo postojeće subvencije“, rekao je jedan farmer, Hubertus Krup, upitan zašto je došao.
Teški ekonomski problemi, urušavanje budžeta, nekontrolisane migracije i cene energije, i tekući koalicioni sporovi – ovo je najbolji način da se sumira trenutno stanje nemačke levičarske vlade do sada. Mnogi od ovih rastućih pritisaka podstakli su demonstracije farmera više od nedelju dana, a čak i kada se ovi protesti završe, ovi problemi ne nestaju.
U stvari, na mnogo načina, protesti farmera i njihovi stalni zahtevi mogu označiti početak kraja nemačke vlade.
Javna podrška koaliciji SPD-Zeleni-Slobodne demokrate koju je spojio socijaldemokratski kancelar Olaf Šolc bukvalno je pala u protekle dve godine, a najveći pobednik je bila antiimigraciona Alternativa za Nemačku (AfD), koja je više nego udvostručila svoju podršku. Levičarska vlada se, naravno, odlično snalazi u rodnoj propagandi, ali kada je reč o ozbiljnijim pitanjima kao što su industrijska i energetska politika, njima ponestaje ideja. Šolcovim problemima je doprineo potpuni kolaps nemačkog budžeta nakon presude Ustavnog suda u novembru.
Ivan Hrast: Njihov plan je da nas nema, smanjenje i robotizacija stanovništva, Mario Zna 255, Uživo
Čak i dok vlada traži od poljoprivrednika da se žrtvuju, kancelar i njegovi ministri zalažu se za tri nova luksuzna helikoptera koji će koštati ukupno 200 miliona evra.
Nemačka kancelarka je u video poruci u subotu pozvala na smirenost i saradnju. Šolc je rekao da je postignut dobar kompromis, da je zabrinutost farmera uzeta u obzir i da su povučeni neki od predloga štednje usmerenih na farmere. Međutim, demonstranti se ne slažu i najavljuju da će nastaviti protestne akcije.
U onome što su mnogi kritikovali kao pokušaj da se skrene pažnja sa sve veće liste vladinih neuspeha, Cem Ozdemir, ministar poljoprivrede Zelenih, upozorio je na „likove krajnje desnice“ koji žele da vide kako demokratija trune sa svojim fantazijama o rušenju vlade.
Ministar finansija slobodnih demokrata Kristijan Lindner podsetio je poljoprivrednike koji protestuju na njihovu odgovornost prema društvu: „Vratite se nazad, izgubili ste put!“
Saskia Esken, lider Socijaldemokratske partije (SPD), nazvala je kritiku opozicije CDU na račun rada vladajuće koalicije „izuzetno opasnom“.
Međutim, uprkos svoj retorici, velika većina Nemaca, skoro 70 odsto, kaže da podržava proteste poljoprivrednika. Štaviše, dva od tri Nemca žele vanredne izbore i novu vladu.
Hoće li se nemačka vlada srušiti? Samo ankete su jedan od razloga da Šolc održi koaliciju do gorkog kraja, jer se očekuje da će sve tri stranke pretrpeti ozbiljne gubitke ako se izbori održe danas. Najslabija tačka je i dalje FDP, koju su koalicioni partneri povukli do te mere da više ne dobija 5 odsto u anketama, što je minimalni uslov za ulazak u parlament. Stranka je nedavno održala glasanje sa svojim članovima o tome da li treba da ostane u koaliciji ili ne, pri čemu su članovi jedva glasali za održavanje koalicije.
Međutim, Šolcova vlada nikada nije bila tako slaba. Lindner, koji vodi FDP, može u nekom trenutku odlučiti da smanji svoje gubitke i uruši koaliciju. Iako to može izgledati malo verovatan scenario, farmeri predstavljaju moćnu političku snagu, a u smislu javne percepcije levo-liberalne vlade, oni mogu biti kap koja preliva čašu.
Nulta Tačka/Mediji