Saudijska Arabija u Davosu pozvala na uvođenje porez na UGLJENIK
Program klimatskih promena može biti potpun samo ako se međunarodni porezi na ugljenik primenjuju na globalnu populaciju, izjavio je ministar finansija Saudijske Arabije Mohamed Al-Džadan na sastanku Svetskog ekonomskog foruma ove nedelje.
Tokom panel diskusijeo „Globalnom ekonomskom izgledu“ u petak tokom godišnjeg sastanka WEF-a u švajcarskom skijalištu Davosu, Al-Jadaan je tvrdio da će za rešavanje navodne klimatske krize biti potreban globalni porez na ugljenik.
„Ne postoji realno rešenje za klimatsku tranziciju koje ne uključuje globalno koordinisan sistem poreza na ugljenik“, rekao je saudijski političar.
Al-Džadan je odbacio ideju da bi takav sistem najteže pogodio siromašne i zemlje u razvoju, ometajući industrijski rast i podsticanjem inflacije, tvrdeći da će se takve zemlje suočiti sa još gorim ishodima ako klimatske promene ne budu sprečene međunarodnom intervencijom.
„Postoji percepcija da je to nepravedno, nepravedno, da će dovesti do inflacije. U stvari, sasvim suprotno. Ako to ne uradimo, zemlje koje će na kraju najviše patiti su zemlje u razvoju. Oni će biti najviše pogođeni klimatskim promenama“, rekao je on.
„Ono što nam je potrebno je sistem poreza na ugljenik zajedno sa subvencijama za domaćinstva u razvoju i tok finansiranja za svet u razvoju, kako bi im se omogućilo da se angažuju u investicijama i ublažavanju i prilagođavanju koje im omogućava da nastave da rastu. I to je prava prilika“, nastavio je Al-Džadan.
„To je fer rešenje i jedino realno rešenje i ne možemo da ga izbegavamo“, zaključio je on.
U globalističkim krugovima sve više raste ideja o nametanju međunarodnog poreza na emisije. Na primer, na klimatskom samitu Ujedinjenih nacija COP28 u Dubaiju prošlog meseca, francuski predsednik Emanuel Makron i predsednik Kenije Vilijam Ruto pozvali su da se globalni sistem poreza na ugljenik primeni u naredne dve godine.
Dvojica lidera su rekli da će takav sistem početi sa ciljanjem globalnih finansijskih transakcija i proširiti se na vazdušni i pomorski transport. Prikupljeni porezi bi bili usmereni na zemlje u Africi i druge zemlje u razvoju kako bi se ublažili navodni uticaji klimatskih promena.
„To je neophodno ako želimo pravi rezultat jer moramo da prikupimo više novca za finansiranje naše borbe protiv nejednakosti i za klimu“, rekao je Makron.
Makronov predlog podržala je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, koja jereklada je u cilju ispunjavanja ciljeva globalističke zelene agende: „Potrebno je više… Moramo da pređemo sa milijardi na trilione.
Predsednik EU je takođe pozvao na proširenje cena ugljenika, ključnu komponentu Evropskog zelenog dogovora koji naplaćuje poreze na emisije kako bi izvršio pritisak na preduzeća da smanje svoj takozvani ugljenični otisak. Nemački političar je tvrdio da je u protekle dve decenije EU uzela 175 milijardi evra poreza na privatne kompanije da bi ih usmerila ka zelenim politikama.
Pored poziva na međunarodni sistem poreza na ugljenik, na ovogodišnjem sastanku WEF-a u Davosu čuli su se i zahtevi da Međunarodni krivični sud prizna „ ekocid ” kao zločin i kazni one koji su navodno krivi za nanošenje štete životnoj sredini – potencijalno uključujući ribare i poljoprivrednike – pored ratnih zločinaca u Hagu.