Izrael postaje prva zemlja koja je odobrila prodaju govedine uzgojene u laboratoriji
Izraelska kompanija dobila je zeleno svetlo od zdravstvenih zvaničnika da proizvodi i prodaje prve odreske na svetu napravljene od kultivisanih goveđih ćelija.
Govedina će se uzgajati iz ćelija dobijenih iz oplođenih jajnih ćelija krave crnog angusa koja živi na farmi u Kaliforniji.
Početak proizvodnje koji je prošle nedelje objavilo izraelsko ministarstvo zdravlja, premijer Benjamin Netanjahu je pozdravio kao „globalni proboj“.
Ovaj potez je usledio nakon odobrenja piletine uzgojene u laboratoriji u SAD prošle godine.
RT izveštava: Ministarstvo je saopštilo da je odobrenje deo pilot programa za alternativne proteine koji sprovodi Odeljenje za upravljanje rizikom od hrane. Takođe je naveo rastuću globalnu potražnju za „proizvodima neživog porekla“, dodajući da radi na odobravanju alternativnih izvora hrane. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu nazvao je razvoj „globalnim prodorom“ i „važnom vesti za bezbednost hrane, zaštitu životne sredine i brigu za životinje“.
Alex Soroš zabrinut: Pobeda Trampa na izborima znači da će Svetski Ekonomski Forum biti uništen (VIDEO) https://t.co/Uaplwmr6Fd
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 21, 2024
Aleph Farms, kome je odobreno zeleno svetlo, napraviće govedinu od ćelija dobijenih iz oplođene jajne ćelije krave po imenu Lusi, crnog Angusa koja živi na farmi u Kaliforniji. Međutim, mogli bi proći meseci pre nego što se proizvod servira u restorane jer regulatori i dalje moraju da odobre etikete kompanije i sprovedu završnu inspekciju.
„Rešavanje zajedničkih izazova kao što je bezbednost hrane biće najbolji način da se obezbedi prosperitet regiona Bliskog istoka, kao i drugih regiona širom sveta koji su značajno zavisni od uvoza hrane, sa naglaskom na Aziju“, rekao je izvršni direktor Aleph Farms Didier Toubia, citirao je Times of Israel.
Zagovornici tvrde da bi stvaranje kultivisanog ili ‘ćelijskog’ mesa, poznatog i kao meso uzgojeno u laboratoriji, moglo pomoći u smanjenju uticaja na životnu sredinu konvencionalne proizvodnje mesa. Međutim, proizvodnja takvog mesa u velikim razmerama značila bi visoke troškove, ukazuju stručnjaci, a uticaj na zdravlje još nije poznat.
Nulta Tačka/RT