Naučnici upozoravaju da bi arktički ‘zombi virusi’ u Sibiru mogli izazvati novu pandemiju zbog takozvanog globalnog zagrevanja
Naučnici su upozorili da bi drevni ‘zombi virusi’ zarobljeni u permafrostu u Sibiru uskoro mogli da budu pušteni i mogli bi da izazovu novu smrtonosnu pandemiju kako se transport u regionu povećava.
Naučnici su godinama znali da ‘Metuzalemski mikrobi’, ćelije koje su desetinama hiljada godina ostale uspavane u permafrostu, nose rizik od razmnožavanja i širenja poput požara ako se izvade iz svojih ledenih okvira.
Ali, počeli su da upozoravaju da je 2023. najtoplija godina u istoriji – otkako su globalni rekordi počeli 1850. godine, rizik od smrtonosne pandemije izazvane zombi virusima veći je nego ikada, jer je sve više permafrosta, koji pokriva četvrtinu severne hemisfere i topi se, navode stručnjaci.
Svetski fond za prirodu (WWF) izveštava da je prosečna temperatura na Arktiku već porasla tri puta većom stopom od globalnog proseka i da je region sa najvećom stopom promene prosečne temperature.
Žan-Mišel Klaveri, genetičar sa Univerziteta Eks-Marsej na jugu Francuske, rekao je za Observer: „Ključna tačka u vezi sa permafrostom je da je hladan, taman i da mu nedostaje kiseonik, što je savršeno za očuvanje biološkog materijala.
„Mogli biste staviti jogurt u permafrost i mogao bi biti jestiv 50.000 godina kasnije.“
On je rekao da nestanak arktičkog morskog leda, uzrokovan globalnim zagrevanjem, predstavlja ogroman rizik po ljudsko zdravlje.
„To omogućava povećanje pomorstva, saobraćaja i industrijskog razvoja u Sibiru. Planiraju se ogromne rudarske operacije koje će probiti ogromne rupe u dubokom permafrostu da bi se izvukla nafta i rude“, rekao je on za novine.
Svetski ekonomski forum pozvao je vlade širom sveta da počnu da hapse građane koji pričaju o „cunamiju smrti“ među vakcinisanima https://t.co/4Vq7DKCYyj
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 22, 2024
„Te operacije će osloboditi ogromne količine patogena koji tamo još uvek napreduju. Rudari će ući i udahnuti viruse. Posledice bi mogle biti katastrofalne.’
Naučnici su dugo govorili o riziku od unošenja drevnih patogena u savremeni svet, rekavši da je protiv njih možda izuzetno teško boriti se, s obzirom na to koliko se razlikuju od savremenih patogena.
Klaveri je, zajedno sa timom drugih naučnika, ranije objavila istraživanje koje je pokazalo da je otprilike jedan od stotinu drevnih patogena izazvao velike poremećaje u ekosistemima.
Iako se taj broj čini malim, istraživanje timova tvrdi da četiri sekstiliona ćelija pobegnu iz permafrosta svake godine po sadašnjim stopama.
„Jedan procenat od 4 sekstilona je broj koji većina ljudi ne može ni da zamisli. Postoji toliko, mnogo prilika da se ovo dogodi.
„Verovatnoća je retka za jedan pojedinačni virus, ali postoji toliko mnogo potencijalnih virusa“, rekao je ranije Kori Bredšo, direktor laboratorije za globalnu ekologiju na Univerzitetu Flinders u Australiji.
Prošle godine su naučnici iz Rusije, Nemačke i Francuske identifikovali šest drevnih bolesti zarobljenih u permafrostu koje su imale potencijal da izazovu neopisiv haos u svetu.