Transhumanisti hoće besmrtnost: Zamrznuti u tečnom azotu
Postavljeni u dubokom zamrzavanju, sve veći broj „pacijenata“ u najvećim svetskim ustanovama za krio-konzervaciju baca kockice na drugi život.
Uprkos tome što su trenutne šanse potpuno male, one predstavljaju sve veći broj ljudi koji se odlučuju za neograničeno postojanje na -196C nakon njihove smrti.
Elegantni beli zamrzivači koji stoje u redovima u skladištima Instituta za krioniku (CI) u Mičigenu sadrže tela, delove tela i kućne ljubimce iz celog sveta.
Oni koji su zamrznuti u tečnom azotu koji čekaju mogući budući tehnološki napredak koji će ih oživeti uključuju kuvare, studente, sekretare i profesore, a Britanci su najbrojniji korisnici van SAD.
Predsednik CI Denis Kovalksi kaže za Metro.co.uk da smatra centre mestom ‘strahopoštovanja i odgovornosti’. Ali to je više igra čekanja nego mesto dostojno naučno-fantastične zamisli, sa najstarijom pacijentkinjom koja je u svojoj čekaonici ispod nule više od 40 godina.
Gospodin Kovalski je dočarao vizije Leonarda da Vinčija dok je govorio o svom uverenju da će čovečanstvo jednog dana moći da preokrene inžinjering prirode i postigne sveti gral CI oživljavanja klinički mrtvih.
„Ironično, dok broj članova raste, samo sam iznenađen što nismo popularniji“, kaže on.
„Ono što radimo je prilično racionalno kada razmislite o tome.
SZO se plaši da mnoge države neće prihvatiti “PAKT O PANDEMIJI” u maju mesecu! https://t.co/yqEuUnO9mR
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 25, 2024
„Krionika je poput vožnje kolima hitne pomoći do buduće bolnice koja jednog dana može postojati, a možda i neće.
„Iako ne dajemo nikakve garancije, ako ste sahranjeni ili kremirani, vaše šanse da se vratite su nula“.
„Mi smo dakle Paskalova opklada, ili kocka sa malo toga da izgubimo, a sve dobijemo.“
‘Odgovornost i strahopoštovanje’
Unutar glavnog objekta nalik hangaru, „kriostati“ u kojima se nalazi oko 250 pacijenata stoje u urednim redovima.
Stanari u CI Vest uključuju Thea Ettinger, prvog pacijenta, koja je ušla u krio-suspenziju 1977. Thea je rođena 1899. godine – što znači moguću budućnost koja se zaista proteže kroz vekove.
Njen sin Robert C. V. Etinger, odlikovani veteran Drugog svetskog rata koji se smatra osnivačem krionike, takođe je u neograničenom skladištu, zajedno sa njegovom prvom i drugom ženom.
Centar od 650 kvadratnih metara u gradu Klinton, inače poznat kao poljoprivredna zajednica, sada je u funkciji, tako da se novopridošlice koji su platili za očuvanje celog tela po cenama od 28.000 dolara čuvaju u novom objektu u blizini. Do sada je zauzeto oko 10-20 mesta.
„Iako smo najveća kompanija za krioniku na svetu sa najviše pacijenata u suspenziji, naša dva centra u Mičigenu nisu tako naučna fantastika kao što možda zamišljate“, objašnjava gospodin Kovalski.
„To je praktičnije. Mi smo pristupačni prosečnoj osobi kroz životno osiguranje i neprofitni smo, a sva naša evidencija je otvorena za uvid javnosti“.
„Pretpostavljam, ako ništa drugo, kada hodam između krio-statistike, osećam odgovornost i strahopoštovanje“.
„Ne znamo da li će ovo uspeti, ali verujemo da je život dragocen i da nema veće vrednosti od ljubavi naše porodice i prijatelja koje želimo da sačuvamo“.