Mejnstrim narativ! Evo kako je BBC lagao o riziku od COVID-a kako bi povećao podšku javnosti za zaključavanje građana
Vladin savetnik profesor Mark Vulhaus rekao je britanskoj kovid istrazi da je Bi-Bi-Siju dozvoljeno da „pogrešno predstavi“ rizik koji predstavlja Covid da bi povećao javnu podršku za zatvaranje građana.
Vulhaus, profesor epidemiologije zaraznih bolesti na Univerzitetu u Edinburgu, bio je savetnik škotske vlade tokom pandemije.
Čini se da su i saveti koje je uputio tadašnjoj prvoj ministarki Nikol Sterdžon takođe ostali neposlušni
Rekao je da javnosti „nisu date tačne informacije“ o Covidu u ranim fazama pandemije.
„Neki medijski izvori, posebno televizijske vesti Bi-Bi-Sija, su više puta pogrešno predstavljali rizik koji predstavlja Covid“, rekao je on.
„Jedan primer je da su ostavljali utisak da su bolnice bile preplavljene tokom prvog talasa. Neki (uglavnom u Londonu) jesu, ali je ukupna popunjenost bolničkih kreveta bila na istorijskom niskom nivou tokom tog perioda.
Zar treba da budemo iznenađeni!!
Telegraf izveštava: Profesor Mark Vulhaus, eminentni epidemiolog i vladin savetnik, osudio je korporaciju jer je „uzastopno prijavljivala retke smrti ili bolesti među zdravim odraslim osobama kao da su to norma“.
Rekao je da je to stvorilo „obmanjujući utisak“ među gledaocima BBC Nevs na početku pandemije da smo „svi u opasnosti“ i da „virus ne diskriminiše“.
U stvarnosti, rekao je da je u to vreme bilo poznato da je rizik od smrti od Covida bio 10.000 puta veći kod starijih od 75 godina nego kod mlađih od 15 godina.
Međutim, profesor Vulhaus je u istrazi rekao da BBC nije ispravio svoje izveštavanje, rekavši: „Sumnjam da je ovim dezinformacijama dozvoljeno da stoje tokom 2020. jer su predstavljale opravdanje za zatvaranje celokupnog stanovništva.
On je rekao da je dodatni dokaz o tome pružio brifing od 22. marta 2020. godine, od strane podgrupe Naučne savetodavne grupe vlade Ujedinjenog Kraljevstva za vanredne situacije (Sage) koja se fokusirala na ponašanje javnosti.
U njemu se navodi da se „znatan broj ljudi još uvek ne oseća dovoljno lično ugroženim; moglo bi biti da ih umiruje niska stopa smrtnosti u njihovoj demografskoj grupi… uočeni nivo lične pretnje treba da se poveća među onima koji su samozadovoljni, koristeći teške emocionalne poruke“.
Profesor Vulhaus je rekao da je „pogrešna percepcija” koju je stvorio BBC da su svi u opasnosti bila „prepreka ciljanim intervencijama na ranjivu manjinu koja je zaista bila u visokom riziku od Covida”.
U svom pismenom podnesku na istragu o uticaju severno od granice, rekao je: „Bojim se da je odgovor škotske vlade na pandemiju bio kompromitovan kao rezultat toga.