Guverner Abot: Teksas je ‘spreman’ ako Bajden federalizuje državnu Nacionalnu gardu
Guverner Teksasa Greg Abot rekao je da je njegova država „spremna“ da se izbori sa predsednikom Džoom Bajdenom koji potencijalno federalizuje njihovu Nacionalnu gardu dok država koristi trupe za obezbeđenje granice.
Vrhovni sud SAD je 22. januara odlučio da se federalni agenti ne mogu sprečiti da uklone žilet-žicu koju je Teksas postavio duž granice između SAD i Meksika. Kao odgovor, guverner Abot je najavio da njegova država neće „odustati od naših napora da obezbedimo granicu“. Ovo je podstaklo demokrate da pozovu predsednika Bajdena da federalizuje Nacionalnu gardu.
Žicu duž granice postavili su Nacionalna garda Teksasa i državno Odeljenje za javnu bezbednost. U intervjuu od 26. januara sa Takerom Karlsonom, guverner Abot je upitan o njegovom odgovoru ako predsednik Bajden nastavi sa predlogom.
„Pa, prvo, bio bih šokiran. To bi bio bezobrazan potez sa njegove strane — potpuna katastrofa“, rekao je guverner Abot. „Pre svega, kao što možete zamisliti, spremni smo u slučaju da dođe do tog malo verovatnog događaja kako bismo bili sigurni da ćemo moći da nastavimo upravo ono što smo radili tokom prošlog meseca, a to je izgradnja ovih barijera”.
Dragan Vujičić: U toku je globalna revolucija, kriza jede svoju decu, Mario Zna 257, Uživo
„Šta god da smo gradili, Bajdenova administracija sada pokušava da nas napadne zbog toga, a mi ćemo nastaviti da radimo upravo ono što radimo da proširimo naše uskraćivanje ilegalnog ulaska u državu Teksas.
Guverner Abot je istakao da državne snage već deluju na granici i da očekuje da će u Teksas doći još snaga iz drugih državnih Nacionalnih gardi.
„Do sada je bilo desetak [država] koje su poslale Nacionalnu gardu ili druge organe za sprovođenje zakona… Oni su sada zajedno sa nama. Ovo je borba za budućnost Amerike, i svi to znaju. I zato verujem da će svi oni biti uključeni u ovaj napor.“
U intervjuu za Blumberg u četvrtak, guverner je rekao da Teksas „dodaje još žilet žice dok govorimo upravo sada kako bismo bili sigurni da činimo još više da obezbedimo granicu“.
Guverner Abot je insistirao da njegova država ima ovlašćenje da prkosi saveznoj vladi SAD u skladu sa Ustavom SAD, pošto su očevi osnivači verovali da će „biti vremena kada savezna vlada neće raditi svoj posao i države imaju pravo da se odbrane.“
Guverner Abot je u sredu optužio Bajdenovu administraciju da nije ispunila dužnosti navedene u članu IV, odeljak 4, koji traži od savezne vlade da zaštiti svaku državu od „invazije“.
Neuspeh predsednika Bajdena pokrenuo je „član 1, odeljak 10, klauzula 3, koji ovoj državi daje pravo na samoodbranu“, rekao je on.
Guverner je proglasio invaziju prema klauzuli 3 i pozvao se na „ustavna ovlašćenja Teksasa da se brani i štiti. Ta vlast je vrhovni zakon zemlje i zamenjuje sve savezne statute koji su u suprotnosti.
Do sukoba između savezne vlade i Teksasa dolazi pošto je američka granična patrola u decembru registrovala 302.034 susreta sa ilegalnim migrantima duž jugozapadne kopnene granice – što je najviši nivo od 2021. godine.
Podrška Teksasu
Republikanci su najavili snažnu podršku Teksasu u sukobu sa saveznom vladom. „Džo Bajden prkosi saveznom zakonu dozvoljavajući da 9,6 miliona ilegalnih stranaca preplavi našu granicu“, rekao je senator Ted Kruz (R-Tex.) u objavi od 26. januara.
„Ako savezna vlada ne odustane, Teksas ima ustavna ovlašćenja da se zaštiti. Ponosan sam što stojim uz Teksas i guvernera Abota dok radimo na zaustavljanju ove invazije.
Klaus Švab: Nisu nam ni potrebni demokratski izbori, imaćemo veštačku inteligenciju i impantate u teluhttps://t.co/KsndEqvCfn
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) January 29, 2024
Bivši predsednik Donald Tramp takođe je podržao Teksas. „Podstičemo sve države spremne da rasporede svoje stražare u Teksas kako bi sprečili ulazak ilegalaca i da ih vrate preko granice“, rekao je on u saopštenju od 25. januara.
„Svi Amerikanci treba da podrže zdravorazumske mere teksaških vlasti da zaštite bezbednost i suverenitet Teksasa i američkog naroda. Kada budem predsednik, prvog dana, umesto da se borim protiv Teksasa, radiću ruku pod ruku sa guvernerom Abotom i drugim pograničnim državama da zaustavim invaziju, zapečatim granicu i brzo otpočnemo najveću domaću operaciju deportacije u istoriji.
Nacionalni savet granične patrole (NBPC), koji predstavlja oko 18.000 agenata granične patrole (BP) i pomoćnog osoblja dodeljenog američkoj graničnoj patroli, takođe je pružio podršku merama Teksasa.
„Obični agenti BP-a cene i poštuju ono što je Teksas uradio da odbrani svoju državu usred ove katastrofe koju je Bajdenova administracija pokrenula u Americi“, navodi se u objavi od 26. januara.
„Želimo da budemo savršeno jasni; nema borbe između običnih agenata BP-a i Teksasa NG (Nacionalne garde), Guvernera Abota ili TXS DPS-a (Odeljenje javne bezbednosti). To može biti na upadljivim naslovima, ali to jednostavno nije istina.“
U međuvremenu, pozivi za opoziv sekretara Odeljenja za unutrašnju bezbednost (DHS) Alehandra Maiorkasa zbog granične krize dobijaju na snazi. Očekuje se da će poslanik Mark Grin (R-Tenn.) sledeće nedelje uvesti članove o opozivu zvaničnika.
„Sekretar Majorkas je još jednom nadmašio samog sebe – nikada nismo videli tako katastrofalne brojke, čak ni sa istorijski velikim brojem prelazaka“, rekao je on u izjavi. „Decembarske brojke služe kao neosporan dokaz da sekretar Majorkas mora biti opozvan.
„Ovaj zapanjujući broj prelazaka na našim granicama dešava se samo namerno i namernim odbijanjem da se poštuju zakoni koje je usvojio Kongres.