Evropska unija hoće da uvede sankcije Takeru Karlsonu zbog intervjua sa Vladimirom Putinom
Poslanici Evropske unije pozvali su Brisel da uvede sankcije američkom novinaru Takeru Karlsonu zbog intervjuisanja ruskog predsednika Vladimira Putina.
Uprkos dugogodišnjoj tradiciji da američki novinari intervjuišu dpredsednike širom sveta, uključujući lidera Sovjetskog Saveza tokom vrhunca Hladnog rata, vrhunski evrokrata Gaj Verhofštat pozvao je Takera Karlsona da se suoči sa sankcijama EU zbog toga što je intervjuisao ruskog predsednika.
Bivši belgijski premijer i snažan protivnik Bregzita, koji trenutno radi u Evropskom parlamentu, rekao je za Newsweek: „Pošto je Putin ratni zločinac i EU sankcioniše sve koji mu pomažu u tom nastojanju, čini se logičnim da Služba za spoljne poslove ispita njegov slučaj takođe.”
Proces za EU da sankcioniše pojedinca je obično dugotrajan, a dokazi prvo treba da budu predstavljeni njenoj Službi za spoljne poslove – diplomatskoj službi bloka, koju vodi španski socijalista Žozep Borelj – pre nego što se iznesu Evropskom savetu na konačno odlučivanje.
Međutim, pre intervjua sa Putinom, koji je Kremlj potvrdio u sredu, Verhofštat je takođe sugerisao da bi se Karlson mogao suočiti sa zabranom ulaska u EU, koja bi mogla biti uvedena ranije, napisavši u ponedeljak: „Taker Karlson je sigurno na putu da bude označen kao propagandista ruskog režima. Ako Putinu omogući dezinformacije, EU bi trebalo da istraži zabranu putovanja!“
Studija: mRNA vakcine protiv COVID-19 izazvale više smrtnih slučajeva nego što su spasile života https://t.co/uzutcrNGyF
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 7, 2024
Iako Evropska unija, Sjedinjene Države i NATO nisu zvanično u ratu sa Rusijom, neki, uključujući bivšeg američkog kongresmena Adama Kinzingera, optužili su Karlsona da je „izdajnik“ jer je intervjuisao Putina. Verhofštat je sa svoje strane nazvao Karlsona „neprijateljem svega za šta se SAD zalažu“ i „glasnikom“ Kremlja.
Verhofštat nije jedini među evrokratama koje pozivaju Karlsona da se suoči sa sankcijama, a bivši ministar spoljnih poslova Estonije Urmas Paet, koji sada radi u Evropskom parlamentu, kaže za Newsweek: „Karlson želi da pruži platformu nekome optuženom za zločine genocida – to je pogrešno. Ako Putin ima nešto da kaže, mora to da kaže pred MKS. Istovremeno, Karlson nije pravi novinar jer je jasno izrazio svoje simpatije prema ruskom režimu i Putinu i stalno je omalovažavao Ukrajinu, žrtvu ruske agresije“.
„Dakle, za takvu propagandu zločinačkog režima možete završiti na listi sankcija. To se prvenstveno odnosi na zabranu putovanja u zemlje EU“.
Karlson je tvrdio da nije intervjuisao Putina da bi služio interesima Rusije, već da bi bolje informisao američku javnost o ratu u Ukrajini, za koji tvrdi da je obavijen „propagandom“ od strane zapadnih medija.
Sugestija da bi EU mogla da uvede sankcije američkom novinaru samo zbog obavljanja osnovnih novinarskih dužnosti izazvala je kritike.
Šef kompanije Tesla i X Ilon Mask rekao je o predloženim sankcijama: „Neko se može složiti sa Takerom ili ne, ali on je veliki američki novinar i takva akcija bi u velikoj meri uvredila američku javnost“.