EU prihvata zahteve farmera: Odbacuje ključne odredbe zelene agende za 2040.
Evropska komisija je popustila pred poljoprivrednicima koji protestuju – i odbacuje ključne pasuse u predlogu za novi cilj do 2040. koji ima za cilj smanjenje zagađenja gasovima staklene bašte.
Prema planu izvršne vlasti EU, „svi sektori“ sada treba da doprinesu naporima – ali je ranije propisano smanjenje poljoprivredne proizvodnje od 30% do 2040. godine nestalo. Revidirani nacrt takođe je isključio nalog građanima da promene način života – kao što je jedenje manje mesa i pritisak na ukidanje subvencija za fosilna goriva, prenosi Politiko.
Protesti poljoprivrednika izbili su u mnogim zemljama širom Evrope poslednjih nedelja, a industrija je izrazila nezadovoljstvo zbog zelene politike EU. Neke od najvećih demonstracija održane su u Nemačkoj, podstaknuti smanjenjem subvencija za dizel. Brisel se suočio sa pozivima industrijskih grupa i nekih političkih partija da iznesu klimatski put do 2040. koji ne izaziva dalji bes.
Plan EU bi trebalo da bude predstavljen u utorak i preporučiće smanjenje ukupnih emisija u EU za 90 odsto do 2040. u odnosu na nivoe iz 1990. godine – predlog je u skladu sa naučnim savetima.
Ažurirana verzija plana, koja je i dalje podložna promenama, uokvirila je poljoprivredu u pozitivnijem svetlu u poređenju sa ranijim nacrtima. Takođe je naglašena uloga koju ovaj sektor ima u „suverenitetu hrane“ EU.
Ludnica! U VELIKOJ BRITANIJI stiže novi zakon! Sada će da kažnjavaju ljude koji nose MASKE https://t.co/FkDeHWl8F4
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 8, 2024
„Moramo da se uverimo da imamo izbalansiran pristup“, rekao je Vopke Hoekstra iz Evropske komisije, koji je predstavio revidirani predlog. „Ogromna većina naših građana vidi posledice klimatskih promena, želi zaštitu, ali je takođe zabrinuta šta to znači za njihov život.
U međuvremenu, Bi-Bi-Si javlja da je EU takođe odustala od planova za prepolovljenje upotrebe pesticida širom EU – što je trebalo da stupi na snagu do 2030. kao deo takozvanog „Zelenog dogovora”.
Promene je predvodila moćna Evropska narodna partija desnog centra (EPP), politička porodica najvišeg izvršnog direktora EU Ursule Fon der Lajen, i čini najveću grupu u Evropskom parlamentu.
„Naši farmeri zaslužuju da ih saslušamo“, rekla je Fon der Lajen na sednici parlamenta u utorak. „Znam da su zabrinuti za budućnost poljoprivrede i svoju budućnost kao poljoprivrednika“.
Portparol EPP za životnu sredinu Peter Liese rekao je u ponedeljak da je cilj do 2040. za smanjenje od 90% u odnosu na nivoe iz 1990. godine uslovljen većim naglaskom na „pozitivnim prilikama“ za poljoprivrednike, a manje na „novim instrumentima koji radije vide farmere kao neprijatelja klimatske politike“.
Uz to, jedan zvaničnik EU rekao je za Politico da je teško pobeći od realnosti – a to je da bi poljoprivredni sektor „mogao i trebalo“ da doprinese klimatskim ciljevima EU.
„Uprkos svoj semantici u [Komisiji], postoji nedvosmislena Procena uticaja koja čini veoma ubedljiv (poslovni) slučaj za ambiciozni glavni cilj i sve podciljeve za sektore“, rekao je zvaničnik.