Kompanija Meta razmatra cenzuru izraza „cionista“
Meta, matična kompanija Instagrama i Fejsbuka, navodno je preispitala svoju politiku „govora mržnje“, sa posebnim fokusom na termin „cionista“, što je potvrđeno e-poštom od 30. januara koju je osoblje Meta politike poslalo grupama civilnog društva.
Ova promena u politici mogla bi značajno da obuzda diskusije usredsređene na izraelski nacionalizam, takođe ometajući kritike i slobodu govora o sukobima u Gazi i drugim srodnim pitanjima.
Pretežno korišćen termin za označavanje onih koji podržavaju postojanje jevrejske države na Bliskom istoku, termin „cionista“ se relativno slobodno koristi na Metinim platformama.
Trenutno, interna politika Mete nalaže uklanjanje postova koji sadrže izraz „cionista“ ako se tumači kao prikrivena referenca na „Jevrejin“ ili „Izraelac“, koji su oboje zaštićeni njenim propisima o govoru.
Međutim, predstojeće izmene politike mogle bi da ovlaste moderatore da agresivnije primenjuju ovo pravilo, što bi dovelo do značajnog porasta brisanja postova koji su otvoreno kritični prema elementima izraelskog nacionalizma.
Vladimir Gajić: Ekstremizam i spiskovi, kolonijalna vlast i opozicija! 259 Mario Zna, Uživo
„S obzirom na porast polarizovanog javnog diskursa zbog događaja na Bliskom istoku, verujemo da je važno da procenimo naše smernice za pregled postova koji koriste termin cionista“, rekao je portparol Mete u odgovoru AFP-u.
Japan: Naučnici uzgojili genetski modifikovane svinje za transplantaciju organa sa životinja na ljudehttps://t.co/AEOfkzgd44
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 13, 2024
Osnivač i izvršni direktor CyberWell-a, Tal-Or Cohen Montemayor je rekao:
„CyberWell je identifikovao nekoliko glavnih narativa usmerenih protiv ‘cionista’ koji su ukorenjeni u klasičnoj mržnji prema Jevrejima, uključujući da oni ‘namerno’ gađaju i ubijaju decu zbog toga ‘ko su ona’, da su oni svinje ili sinovi majmuna i svinja – često u kombinaciji sa klasično anti-jevrejskim slikama, i da su cionisti u nekoj svetskoj teoriji zavere moći ili tajno upravljaju vladama širom sveta.
Liga za borbu protiv klevete je lobirala za razmatranje anticionizma kao oblika antisemitizma. Oni tvrde da su tim terminom manipulisali antisemiti na mreži kako bi zamenili reč „Jevrej“, i pozvali su na eskalaciju cenzure i umerenosti.
„Mnogi od ovih antisemitskih narativa nisu sveobuhvatno obuhvaćeni postojećim standardima zajednice, a svakako nisu obuhvaćeni sprovođenjem moderiranja sadržaja u praksi u Meta.
„Dok se termin cionista često odnosi na nečiju ideologiju, koja nije zaštićena karakteristika, može se koristiti i za Jevreje ili Izraelce.
Organizator Jewish Voice for Peace Dani Noble izrazio je zabrinutost organizacije zbog potencijalnih promena u Interceptu. „Užasnuti smo saznanjem da Meta razmišlja o proširenju kada tretiraju „cionizam“, političku ideologiju, kao isto što i „Jevrej/jevrejsko“, etno-religijski identitet. To bi moglo na kraju zaštititi izraelsku vladu od odgovornosti za njene akcije i politike koje negativno utiču na palestinska ljudska prava.