Mask osuđuje cenzuru koju pokušava da sprovede AMERIČKA VLADA zajedno sa evropskim
Milijarder je tvrdio da je pod „nemilosrdnim napadima“ jer je dozvolio slobodu govora na svojoj platformi društvenih medija
Izvršni direktor Tesle Elon Musk tvrdi da je njegov prodor na društvene medije – kupovinom bivšeg Tvitera i pokušajem da od njega napravi bastion slobode govora – učinio njega i sve njegove kompanije metom stalnih napada vlada koje žele da sprovedu cenzuru.
„Javnost još uvek ne razume ni mali delić moći cenzure-vlade-industrijskog kompleksa“, rekao je Mask u petak u postu na X-u. „Kao što je bilo predviđeno, moje kompanije i ja smo bili pod nemilosrdnim napadom u trenutku kada smo ukinuli cenzuru na ovoj platformi. Koliko daleko će ići da me zaustave?“
Američki milijarder je to komentarisao kao odgovor na objavu voditelja podkasta Dejvida Saksa, koji je upozorio da „režimske demokrate” svakodnevno rade na potkopavanju prava Amerikanaca na slobodu govora i slobodu od političkog progona. Musk se takođe složio sa sugestijom da su njegovi politički neprijatelji „tek počeli“ nakon što je dobio presudu suda u Delaveru krajem prošlog meseca kojom je poništen njegov paket od 56 milijardi dolara odštete Tesli.
Musk, koji je na čelu nekoliko drugih kompanija, ranije je tvrdio da je u „prilično značajnom“ riziku da bude ubijen.
Njegov otac, Erol Musk, rekao je u intervjuu prošlog septembra da se plaši da bi njegovog sina mogla ubiti „vlada u senci“ zbog uticaja koji ima.
Kao najbogatiji čovek Amerike sa bogatstvom koje Forbs procenjuje na preko 200 milijardi dolara, Elon Musk je pogođen nizom pravnih napada i negativnog medijskog izveštavanja otkako je kupio Tviter za 44 milijarde dolara u oktobru 2022. i obećao da će okončati cenzuru na platformi. Bojkoti oglašivača su smanjili prihod X-a, a administracija predsednika Džoa Bajdena tužila je Muskovu kompaniju SpaceX zbog navodne diskriminacije izbeglica u praksi zapošljavanja.
Bajden je reagovao na preuzimanje Tvitera sugerišući da savezna vlada treba da istraži Maska. Na pitanje da li bi Musk mogao da ugrozi nacionalnu bezbednost SAD, predsednik je rekao novinarima: „Mislim da su saradnja i/ili tehnički odnosi Elona Maska sa drugim zemljama vredni razmatranja.
Pod njegovim prethodnim vlasništvom, Tviter je bio među platformama društvenih medija koje su pomogle Bajdenu da pobedi na američkim predsedničkim izborima 2020. cenzurišući važni izveštaj o navodnom trgovanju uticajem u Ukrajini i Kini od strane njegove porodice. Republikanski poslanici optužili su FBI da je u dosluhu sa rukovodiocima Tvitera da bi uništio izveštaj.
Musk je takođe objavio interne Tviter dokumente koji razotkrivaju umešanost vlade u cenzurisanje govora u vezi sa pandemijom Covid-19.