Džefri Saks: Amerikancima je muka od trošenja novca na Ukrajinu
Američka javnost ratove, a posebno sukob u Ukrajini, smatra lošom investicijom, rekao je nagrađivani američki ekonomista i analitičar javne politike Džefri Saks.
Od početka ruske vojne operacije u susednoj državi, Vašington je odobrio oko 113 milijardi dolara pomoći Kijevu, a trenutno radi na izdvajanju još 60 milijardi dolara. U razgovoru sa Oksanom Bojko sa RT-a Saks je rekao da uporno niski rejtingi odobravanja i Kongresa i predsednika Džoa Bajdena signaliziraju da su poreski obveznici nezadovoljni spoljnopolitičkim odlukama donetim u Vašingtonu.
„Javnosti je muka od ovoga – američki narod ne želi da naša vlada troši novac na ove ratove… vide da je budžetski deficit ogroman, dug raste, stalno im se govori da ne mogu da imaju zdravstvenu zaštitu… ili čuvanje dece u školi jer je budžet u krizi“, rekao je on, dodajući da je prošlo oko 30 godina otkako je američki politički sistem bio u stanju da se pozabavi osnovnim problemima na unutrašnjem planu u svom pokušaju „svetske hegemonije“.
„SAD samo žele da budu globalni hegemon, žele da budu najveća sila i žele da imaju svoje figure na svakom mestu na svetskoj šahovskoj tabli…“
NOVO! OVAJ VIDEO IDE U TRENDING! MORATE DA ČUJETE ŠTA SE SPREMA U SAD-u
Analitičar, koji je poznat po tome što je služio kao savetnik ruske i ukrajinske vlade nakon raspada Sovjetskog Saveza, uporedio je američku pomoć u ukrajinskom sukobu sa kockanjem, nazivajući to „lošom investicijom“ i „gubljenjem novca, rasipanjem“. vremena i gubljenja života.”
Međutim, ratni posao je preduzeće od triliona dolara, rekao je, a „postoji grupa koja profitira čak i ako je katastrofa“ – vojno-industrijski kompleks.
„Senatori su uglavnom agenti vojno-industrijskog kompleksa i rade svoje naloge“, nastavio je on, objašnjavajući kako se finansiranje rata odobrava uprkos protivljenju javnosti.
Kijev je od svojih zapadnih pristalica tražio više finansiranja i naoružanja, jer se suočava sa ozbiljnim nedostatkom osoblja i municije na linijama fronta. Međutim, američki zakonodavci nisu uspeli da odobre dodatna sredstva za Ukrajinu pre odlaska na zimsku pauzu pre nekoliko dana. Glasanje o paketu pomoći će se nastaviti kada se Kongres ponovo zasijeda 28. februara.