Taker Karlson: Ruska privreda netaknuta uprkos sankcijama
Zapadno stanovništvo je u poslednje dve godine slušalo da bi sankcije NATO-a imale razarajući efekat na rusku ekonomiju, toliko da bi Vladimir Putin bio primoran da se povuče iz vojnih operacija u Ukrajini skoro odmah. Uklanjanje Rusije iz SWIFT mreže i gušenje njenog izvoza će osakatiti nacionalni bankarski sektor i poslati ga u spiralu ekonomske smrti. Ekonomisti korporativnih medija i predstavnici Bajdenove administracije uporedili su strategiju finansijskog ratovanja sa nekom vrstom akcije „kulture otkazivanja“ na globalnom nivou. Prvo moderno otkazivanje jedne zemlje.
Pa, suvišno je reći da sankcije nisu ispale onako kako je establišment očekivao. Prvi izveštaji u američkim i evropskim medijima tvrdili su da se ruska preduzeća bore da opstanu, a neki su tvrdili da bi se rusko stanovništvo moglo čak i pobuniti protiv Kremlja. Ali sve je ovo bila farsa, slično kao i većina izveštaja koji sugerišu da je pobeda Ukrajine neizbežna.
Umesto da implodira, ruski izvoz i uvoz napreduju. Nacija je zabeležila porast izvoza nafte krajem 2023., kao i povećanje izvoza određenog broja sirovih roba, od uljarica do žitarica u 2023. Najveći deo rasta izvoza može se pripisati bližim trgovinskim vezama sa Azijom, potezu koji zapadne vlade je trebalo da očekuju. U stvari, taktika NATO-a da koristi Ukrajinu kao proksi bojno polje samo je približila istočne ekonomije poput Kine i Indije Rusiji.
Taker Karlson, jedan od retkih zapadnih novinara koji izveštavaju o sukobu bez antiruske histerije, iskoristio je priliku dok je posetio zemlju da ode u kupovinu u lokalni maloprodajni centar. Eksperiment je imao za cilj da ispita koliko inflacija i ekonomske teškoće kažnjavaju rusku javnost. Ono što je otkrio, u stvari, bila je relativno niska inflacija i stabilni proseci cena u poređenju sa SAD.
Ako ste mislili da su ratni jastrebovi na društvenim mrežama doživeli slom zbog Karlsonovog intervjua sa Putinom, odgovor na gornji segment bio je da su apsolutno besni. Kritičari su napali Karlsona, optužujući ga da „pokušava da tvrdi da je ruska ekonomija bolja od ekonomije SAD“. Takođe su ga ismevali što u svojoj analizi nije uzeo u obzir ruske plate u odnosu na američke.
U sredu “Dan D” za Asanža: Njegova žena upozorava da će „umreti“ ako bude izručen SADhttps://t.co/B3ZvGGYSbj
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 19, 2024
Ali, kao i obično, glavni mediji su propustili širu sliku.
Iako je tačno da su prosečne američke plate znatno veće od ruskih i da dolar ima veću međunarodnu kupovnu moć zbog statusa svetskih rezervi, dolar je izrazito slab u svojoj matičnoj zemlji i to je faktor koji mnogi u javnosti ne smatraju ipak važnim.
Troškovi života u dolarima za jednu osobu u SAD su oko 400% veći u odnosu na jednu osobu koja živi u Rusiji. Pojedinačni artikli se razlikuju – Na primer, vekna hleba je 500% skuplja u SAD nego u Rusiji, dok je flaša koka-kole skuplja za samo 164%. Jednosoban stan je 500% skuplji u SAD, dok je pivo samo 233% skuplje.
Đorđe Totić: U toku je otimanje duša, obezboženi zombiji žele da vladaju! 261 Mario Zna, UŽIVO
Većina Karlsonovih kritičara koristila je naduvane prosečne brojke „prihoda domaćinstva“ u SAD i upoređivala ih sa brojevima pojedinačnih prihoda u Rusiji. Ovo je netačna metodologija. Prosečne plate u američkim domaćinstvima su 76.000 dolara godišnje, ali to uključuje porodice sa više prihoda. Prosečni američki pojedinac zarađuje samo 40.000 dolara godišnje. Poenta je da, iako je Taker Karlson možda prevideo jaz u platama između Rusa i Amerikanaca, troškovi života u američkim dolarima i dalje pokazuju dve stvari:
1) Amerikanci imaju na raspolaganju svetsku rezervnu valutu, ali im to u Americi ne koristi mnogo. Vrednost dolara nije očigledna većini ljudi u SAD dok ne otputuju u inostranstvo. To je zbog ekspanzivnih monetarnih stimulacija od strane Federalnih rezervi, koje su u velikoj meri umanjile kupovnu moć dolara u američkoj ekonomiji i izazvale 30%+ više cene samo od 2020.
2) Važniji zaključak iz Karlsonovog eksperimenta je nedostatak haosa na ruskim tržištima. Uprkos globalnim sankcijama protiv njih, Rusija se pokazala sve otpornijom. S obzirom da se očekuje da će njihova ukupna stopa inflacije pasti na 4,5% u 2024. godini, čini se da je ekonomski rat protiv nacije propao.
Za ljude koji su očekivali da se Kremlj svede na ruševine koje se dime nakon finansijske apokalipse slične vajmarskoj Nemačkoj, ovo mora da je razočaravajuće saznanje. Ono što možemo naučiti iz ovog ishoda je da trgovina nađe način, a otkazivanje cele zemlje nije tako lako kao što neki misle.