Google ne pokušava samo da promeni istoriju već je i pokretač GLOBALNE CENZURE
Dakle, Google je uhvaćen kako manipuliše AI slikama kako bi se uverio da se uklapaju sa njegovim ideološkim pogledom na svet. Reakcija je bila brza, očekivana i potpuno opravdana. Postoji samo jedna reč koja može da opiše veštačku inteligenciju Gemini i to je „rasizam“. Ima onih koji će blejati da je to samo greška i nema ničeg lošeg u vezi sa kreatorima AI, ali ovo je laž. Veštačka inteligencija uvek oličava duh svojih tvoraca.
Sa sedištem u Kaliforniji i vrednim više od celokupne kineske berze zajedno, Google je veličine kanadske ekonomije. Ovo je kompanija kojoj svet veruje sa 91% svih upita za pretragu, naših najnovijih vesti, video sadržaja, vremenskih izveštaja, mapa, e-pošte i izbora muzike, između ostalog. Globalno, preko 70% nas koristi njegov softver za pokretanje naših telefona i preduzeća su potrošila preko 230 milijardi dolara na oglašavanje proizvoda i usluga koristeći njegove platforme u 2023. Pošteno je reći da svi koriste Google proizvod na ovaj ili onaj način.
Ovo je značajno jer Google ne samo da drži kolosalne količine vaših podataka, već je i čuvar informacija koje primate. Što je još više zabrinjavajuće, sada manipuliše prošlošću.
Oni koji kontrolišu sadašnjost, kontrolišu prošlost, a oni koji kontrolišu prošlost kontrolišu budućnost.
— Džordž Orvel, 1984
Kada je u pitanju cenzura, Google prednjači. Sada postoje značajni dokazi da Google ručno manipuliše rezultatima pretrage na osnovu sopstvenih unutrašnjih vrednosti. Samo ukucajte na primer „Džordan Piterson“ i vidite šta će se pojaviti .
Pretražite „ Infowars“ i drugi rezultat je Google-ova sopstvena „provera činjenica“, tvrdeći da je sajt štetan i da prenosi „ dezinformacije “.
Gugl kontroliše skoro 90% svih oglasa na veb-sajtu, što znači da može da poveća ili smanji iznos novca koji izdavač može da zaradi, ili čak da ih spreči da zarađuju.
Uz Gugl radi i armija nevladinih organizacija i „fektčekera“. Proveru činjenica, kao što je Trusted News Network, postavile su mejnstrim medijske kuće koje rade zajedno sa Guglom i – poput pokušaja da držite čašu vode u ruci – ovo je deo poslednjeg dahtanja starih medija da kontrolišu naraciju. Fektčekeri tvrde da pregledaju sadržaj i „ocenjuju njegovu tačnost“ – ali ono što zapravo znače je „odrediti da li je ovaj sadržaj u skladu sa mojim ideološkim predrasudama“. Kada sadržaj ne prođe njihov izobličeni proces akreditacije, oni na njega stavljaju oznaku „lažne vesti“ i rade sa svojim saučesnicima u tehnološkoj industriji da bi uklonili, zabranili ili umanjili prioritet u stvarima kao što su rezultati pretraživača. Što je još gore, oni uklanjaju mogućnost sajtova da koriste Google-ovu mrežu za prikazivanje oglasa i stoga, u većini slučajeva, takođe uklanjaju mogućnost sajtova da generišu prihod.
Globalni indeks dezinformacija (GDI) i druge nevladine organizacije kao što su NewsGuard, Graphika ili kod nas Raskrinkavanje imaju za cilj da procene i ocenjuju pouzdanost izvora vesti kako bi „pomogli“ korisnicima da procene koliko su verni. Ako NewsGuard smatra da veb-sajt trguje „pogrešnim“ ili „dezinformacijama“, oceniće ga „nebezbednim“ i podeliti tu procenu sa svojim Big Tech prijateljima koji će zatim ukloniti, zabraniti ili demonetizovati sajt.
Gugl i druge velike tehnološke kompanije takođe imaju svoje fondacije i inicijative za povećanje svog uticaja, kao što je Google News Initiative , koja „radi sa izdavačima i novinarima u borbi protiv dezinformacija“. Ili postoji Fejsbukov projekat novinarstva , koji „urađuje sa izdavačima vesti i neprofitnim organizacijama u borbi protiv dezinformacija“, tj. mišljenja koja su suprotna njihovim.
Možda se pitate odakle dolazi sav novac za finansiranje cenzurnog industrijskog kompleksa?
Osim što mejnstrim medijske kompanije i Big Tech stvaraju i finansiraju sopstveni aparat za cenzuru, postoji složena mreža filantropa koji doniraju fondacijama, i fondacije koje doniraju nevladinim organizacijama, itd. Ali ne morate kopati predaleko da biste pronašli uobičajene osumnjičene. Džordž Soroš i Fondacija Bila i Melinde Gejts dali su novac raznim organizacijama za proveru činjenica, a svi, od UNICEF-a do Rokfelera, do Braunove škole javnog zdravlja, učestvuju u akciji cenzure.
Što je još više zabrinjavajuće, i vlade Velike Britanije i SAD takođe finansiraju i podržavaju ove organizacije. Američki Stejt department krši Ustav SAD finansiranjem organizacija koje nastoje da ućutkaju Amerikance koji dovode u pitanje vladine tvrdnje, prema tužbi koju su podneli Federalist , Daily Wire i država Teksas.
Velika tehnologija, a posebno Google, ima izuzetnu moć. Ona podiže svoje ideološke stavove i snižava svakog ko se s njima ne slaže. Takođe nas laže o tome. Google kaže da „ne postoji ništa što bi sugerisalo da bilo kakva politička pristrasnost ikada utiče na način na koji gradimo ili upravljamo našim proizvodima. Naprotiv, naši proizvodi su napravljeni za svakoga”.
Agenti cenzure guraju otrovnu ideologiju. Oni su dobro finansirani, dobro organizovani i samouvereni, uvereni da imaju pravo da procene šta mi možemo, a šta ne možemo da čitamo. Došlo je vreme da mi koji brinemo o slobodi govora uskočimo i promenimo igru.