Za Ursulu fon der Lajen vladavina prava je u očima posmatrača
Britanski komentator Ben Judah je 2020. napisao da je prvi utisak koji se stekne kada gledate Ursulu fon der Lajen nedostatak autentičnosti, dok Žan Kvatremer iz izdanja Liberation primećuje da je ona sada transparentna u svom položaju za sve potrebe Berlina. Oba komentatora su iz centra i sa levice, što pokazuje da nisu samo konzervativni komentatori ti koji vide šta se dešava.
Fon der Lajen, čiji je mandat ministarke odbrane u Nemačkoj podrazumevao uvođenje ogledala u ormariće vojnika kako bi mogli da prilagode šminku, LGBT obuku za nemačku vojsku i modne revije za žene vojnike, duguje svoj položaj predsednice Evropske komisije Angeli Merkel, a ona to nikada nije zaboravila.
Aleksandar Pavić: Krenuli su udari ali nema predaje! 262 Mario Zna, UŽIVO
Njenu posetu Poljskoj kako bi najavila da će Evropska komisija deblokirati fondove EU za Poljsku, poljski mejnstrim mediji izveštavali su kao primer vraćanja zemlje u „normalnu“ državu EU. Tusk je obećao da će deblokirati fondove EU, i to je i urađeno, a 137 milijardi evra sada počinje da dolazi u Poljsku.
Jedini način da se to vidi je kao nagrada za izbornu pobedu koju je Poljskoj poklonila bogata tetka iz Brisela. To je poklon jer se u stvarnosti ništa nije promenilo po pitanju vladavine prava. Niti jedan zakon nije usvojen u parlamentu, a kriza se samo produbila nakon što je Tusk preuzeo javne medije i tužilaštvo suprotno zakonu i protivno sudovima. „Mi smo zapravo dalje od vladavine prava nego što smo ikada bili“.
Pročitali smo NACRT PANDEMIJSKOG PAKTA kojeg SZO želi da pokrene za dva meseca! Taj sporazum nije samo ZABRINJAVAJUĆ već i izuzetno GLUPhttps://t.co/Pj4xZ4NPSz
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 25, 2024
Evropska komisija stoga otvara svoju kasu jer je poljska vlada dala prave signale. Ovo nije razlog za slavlje, jer pokazuje da u EU ne postoji vladavina prava — sve što je sada važno i u Briselu i u Varšavi je politička volja i moć. Bogata tetka će dati novac kada se potčinjeni rođak ponaša dobro.
To su, nesumnjivo, pozamašni pokloni, ali su i podsticaj Tuskovoj vladi da održi izabrani kurs. To je takođe jasan znak kako briselske elite nameravaju da deluju u budućnosti, sa promenom pravila za one koje favorizuje. Sve se zasniva na izgledu, a ne na stvarnosti.
Evropa napušta ideje u korist dogme. Verovati da je evro recept za ekonomsku nirvanu bila je dogma. Isto važi i za klimatsku ideologiju koja uništava poljoprivredu u Evropi. Sada imamo definiciju vladavine prava u zavisnosti od toga koju vladu Brisel trenutno podržava.
Evo gde smo mi, sa konceptom vladavine prava koji je fluidan, a oni koji ga zaista krše dobijau aplauze i nagrade.
Nulta Tačka/mediji