Meta pokreće „Tim za cenzuru sadržaja u realnom vremenu“ za izbore 2024.
Kada Facebook (Meta) želi da zaštiti svoje „pravo na cenzuru“, kompanija se predstavlja kao samo još jedna privatna kompanija koja se bavi sopstvenim poslom.
Ali kada predizborne kampanje počnu u punom jeku, posebno u SAD, ali i EU, način na koji Meta reaguje, najavljujući sve vrste još novijih politika i novih timova koje će se baviti informacijama u vezi sa izborima, pokazuje da bi to moglo da ima ogroman uticaj na njihov ishod.
I dok se više puta ponavlja da su (uglavnom proizvoljno „definisane”) dezinformacije pošast demokratije, postoji još jedna, ovog puta, bez sumnje: cenzura, ponekad zasnovana na tako slabim izgovorima kao što je u osnovi nečije subjektivno mišljenje – na primer, „ potencijalne pretnje.”
Meti, koja je upravo objavila kako se „spremaju” za izbore u EU ovog leta, čini se da ništa od ovoga nije važno.
Postoji niz vesti na ovom frontu: Meta će imati ono što naziva izbornim operativnim centrom čiji će posao biti identifikovanje „potencijalnih pretnji“. A onda će uslediti „ublažavanje“ u realnom vremenu (tj. cenzura).
Oh, srećne vesti: uprkos svim kontroverzama oko „provere činjenica“, Meta je objavila da se i dalje oslanja na njih, pa čak i da se hvali da ima „najveću mrežu za proveru činjenica od bilo koje platforme“.
Premijer Francuske nazvao Rusiju glavnom pretnjom po njegovu zemlju https://t.co/wxBbWLqC9P
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) February 29, 2024
Zatim prelazimo na „zastrašujuću“ veštačku inteligenciju – Meta se pridružila „tehnološkom sporazumu“ protiv svega što je označeno kao obmanjujući AI sadržaj u vezi sa izborima, i „odgovorno pristupa novim tehnologijama kao što je GenAI“ – šta god „odgovorno“ ovde značilo.
Koliko je privatna kompanija Meta „skromna i obična“, jasno je iz nekih brojki: s jedne strane, izveštaji govore da je „učila“ na 200 izbora širom sveta (možda u koliko se mešala). sa „umerenošću“.
Sa druge strane, gigant je potrošio 20 milijardi dolara – od 2016. godine, bez sumnje slučajno – na ono što naziva „bezbednošću“, dok je broj ljudi koje zapošljava da rade na tome porastao na nekih 40.000.
I bez sumnje, šta god Meta „nauči“ iz načina na koji njen sistem cenzure funkcioniše tokom izbora za EU, može biti od koristi pre novembarskih predsedničkih izbora u SAD.