BLACKROCK sklopio ugovor sa NATO i SAD o obnovi UKRAJINE nakon rata sa Rusijom
Blackrock-u je sklopio ugovor sa SAD i NATO vredan 500 milijardi dolara za „obnovu” Ukrajine nakon rata sa Rusijom.
Ukrajinsku vladu će pomoći BlackRock i JPMorgan Chase u uspostavljanju „banke za rekonstrukciju“ za koju se očekuje da će privatna lica ulagati velika sredstva u unosne projekte obnove.
Financial Times napominje da bi Ukrajinu koštalo oko 411 milijardi dolara da obnovi svoju zemlju oštećenu tokom rata sa Rusijom, međutim ova cifra nastavlja da raste iz dana u dan.
Izveštaji Human Events-a: Fond za razvoj Ukrajine je još uvek u ranim fazama uspostavljanja banke za rekonstrukciju, ali potencijalni investitori će dobiti pregled iznutra kako će stvari izgledati tokom konferencije u Londonu koja će se održati ove nedelje.
Uz velike troškove obnove, ukrajinska vlada je u novembru kontaktirala BlackRock da vidi da li postoji zamisliv način za privlačenje investicija. JPMorgan je ubrzo dodat u februaru. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski potvrdio je prošlog meseca da radi sa dve finansijske institucije i konsultantima u Mekinziju, prema izveštaju.
OVO MORATE DA POGLEDATE! ZAPAD JE NEPRIJATELJ MUSLIMANA NE SRBI!
Philipp Hildebrand, potpredsednik BlackRock-a, rekao je: „Mnogi od današnjih dugoročnih izazova se najbolje rešavaju kombinovanim finansiranjem, a ovo je jedan. Potrebna su vam ova vozila da biste mobilisali kapital u velikim razmerama.“
Iako BlackRock i JPMorgan nude svoje usluge, oni će verovatno imati prvi pogled na potencijalne investicije u toj istočnoevropskoj zemlji. U izveštaju se navodi da je trenutni razvoj samo produbio odnos JPMorgana sa njegovim dugogodišnjim klijentom, Ukrajinom. Ova finansijska institucija pomogla je Ukrajini da otplati više od 25 milijardi dolara državnog duga od 2010. godine, a predvodila je i obnovu duga zemlje od 20 milijardi dolara 2022. godine.
BlackRock je tvrdio da je Ukrajini potrebna „banka za finansiranje razvoja“ koja bi zemlji obezbedila infrastrukturu, klimu i poljoprivredne mogućnosti. Ovo će ih očigledno učiniti privlačnijim za druge dugoročne investitore. JPMorgan je dodat poduhvatu zbog svoje stručnosti o dugu.
Stefan Vajler, šef JPMorgan-ovog tržišta dužničkog kapitala u Africi, Evropi i na Bliskom istoku, rekao je: „Fond se osniva kako bi se investitorima iz javnog i privatnog sektora pružila prilika da ulažu u specifične projekte i sektore.
„Biće različiti sektorski fondovi koje je fond identifikovao kao prioritetne za Ukrajinu. Taj cilj je maksimiziranje učešća kapitala.”
Međutim, ne izgleda da se očekuje da Ukrajina dobije takve investicije do okončanja sukoba sa Rusijom.