Bajden bio nadrogiran u najnovijem obraćanju – Stručnjak i veštak analizirao njegovo ponašanje
Najnoviji govor predsednika demokrata Džoa Bajdena o stanju Unije (SOTU) izazvao je nalet spekulacija i kontroverzi.
Među postavljenim pitanjima bilo je i Bajdenovo neobično energično ponašanje jer se činilo da je „napet“ tokom svog dobro napisanog obraćanja.
Bajdenovo ponašanje navelo je nekoliko stručnjaka da procene šta je moglo da izazove predsednikov iznenadni nalet energije.
Jedan psihijatar se oglasio i naveo da je Bajdenovo energično držanje tokom njegovog obraćanja SOTU-u najverovatnije posledica upotrebe stimulativnih droga, sa ciljem da prikrije kognitivni pad.
U zreloj 81. godini, Bajden je održao govor na način koji je bio ne samo brz, već i glasniji od njegovog uobičajenog tona.
Ovo odstupanje od njegovog karakterističnog stila govora podstaklo je rasprave o njegovom kognitivnom zdravlju i da li je ono igralo ulogu u očiglednoj promeni.
Dr Kerol Liberman, forenzički psihijatar, primetila je da brzina i jačina kojom je Bajden govorio mogu ukazivati na upotrebu Aderala ili amfetamina.
Važno je, međutim, napomenuti da dr Liberman nije lično pregledala predsednika, već je zasnovala svoja zapažanja na njegovim javnim nastupima i manirima koje je pokazao tokom govora.
Liberman često radi veštak tokom krivičnih suđenja da bi se identifikovale promene u obrascima ponašanja, na primer kada osoba laže ili prikriva informacije.
Pozvana je kao veštak da svedoči za nekoliko slučajeva visokog profila koji uključuju ubistvo Skota Amedurea .
Tokom svog obraćanja, Bajden je viđen kako češće gestikulira i pomera ruke tempom koji nije svojstven njegovom uobičajenom držanju na podijumu.
Dr Liberman je ukazala da bi to, uz Bajdenovo brzo izgovaranje govora i povremeno izgovaranje reči, moglo da sugeriše pomoć psihofarmakoloških supstanci.
Bajdenov nastup, koji je bio znatno energičniji nego inače, brzo je postao tema diskusije na platformama društvenih medija i među političkim komentatorima.
Ova promena u ponašanju je pokrenula pitanja o širim implikacijama na njegovo kognitivno zdravlje.
Bela kuća je brzo odbacila kritike i insinuacije u vezi sa potencijalnom upotrebom droga.
Zvanični portparoli i saveznici predsednika branili su njegov nastup, sugerišući da je energična izjava samo znak njegove posvećenosti i strasti prema temama o kojima se razgovaralo.
Važno je napomenuti da neki naučni dokazi sugerišu da Adderall može pomoći kod kognitivnih bolesti kao što su Alchajmerova bolest ili demencija.
Studija iz 2022. godine istakla je da lekovi za ADHD mogu poboljšati kognitivne performanse kod pacijenata sa Alchajmerovom bolešću, dajući izvesnu verodostojnost ideji da su stimulansi mogli da se koriste za poboljšanje Bajdenovog fokusa tokom govora.
Dr Liberman je dalje primetila znake kognitivnog pada kod predsednika Bajdena, posebno primetivši dva gafa tokom njegovog obraćanja.
Ove greške, zajedno sa njegovim pojačanim besom i vikanjem, ona je protumačila kao potencijalne znake demencije, koja je verovatno pogoršana upotrebom stimulansa.
Ovo nije prvi put da javne ličnosti spekulišu o Bajdenovom kognitivnom zdravlju i potencijalnoj upotrebi lekova za poboljšanje učinka.
Predsednik Donald Tramp je ranije optužio Bajdena da koristi drogu kako bi poboljšao svoj učinak tokom debata.
Tekuće rasprave o Bajdenovim kognitivnim sposobnostima bile su značajan aspekt njegovih napora za reizbor.
Nedavni izveštaj koji opisuje Bajdenovo sećanje u negativnim terminima samo je intenzivirao ove debate, uprkos Bajdenovom insistiranju da je njegovo pamćenje dobro.
Značajno je da nije uradio kognitivni test tokom svog poslednjeg fizičkog pregleda.
Dok demokrate pokušavaju da Bajdenovu energičnu isporuku predstave kao pozitivan znak, drugi to tumače kroz prozor sumnje i brige za njegovo dobro.
Komentari dr. Lieberman o potencijalu da Adderall usmjeri nečiju pažnju prije značajnog događaja poput govora o stanju u Uniji naglašavaju složenu interakciju između percepcije javnosti, političke strategije i ličnog zdravlja.
Uprkos tome što je Bela kuća odbacila spekulacije, razgovor o Bajdenovom kognitivnom zdravlju i potencijalnoj upotrebi stimulansa i dalje traje, a politički protivnici i neki članovi javnosti ostaju skeptični prema zvaničnom narativu.