Obaveštajne službe SAD: Svet je još uvek ranjiv na patogene koji bi mogli da izazovu „razornu pandemiju“
Zemlje širom sveta su podložne „razornoj pandemiji“ zbog propusta globalnih zdravstvenih službi i nemogućnosti da se efikasno nadziru bolesti, prema američkim obaveštajnim agencijama.
Njihovo upozorenje dolazi samo nekoliko dana nakon što je Ser Džon Bel, imunolog i „car testiranja“ bivšeg britanskog premijera Borisa Džonsona, rekao da će se još jedna pandemija „definitivno dogoditi“.
Prošlog meseca generalni direktor Svetske zdravstvene organizacije Tedros Gebrejesus je takođe upozorio da je „pitanje kada, a ne da li“.
Mirror izveštava: Sada, novi izveštaj američke obaveštajne službe takođe sugeriše da bismo mogli da se vratimo zatvorenom prostoru u ne tako dalekoj budućnosti. U ponedeljak, 11. marta, oglasila su se zvona za uzbunu nakon što je Kancelarija direktora nacionalne obaveštajne službe (ODNI) izdala svoj godišnji izveštaj o proceni pretnje za 2024.
U dokumentu se razmatraju pretnje nacionalnoj bezbednosti SAD širom sveta – uključujući transnacionalna pitanja – sa posebnim fokusom na one moguće „tokom sledeće godine“. Iznoseći novu tvrdnju kao ekskluzivu, u izveštaju je pisalo: „Zemlje su i dalje ranjive na unošenje novog ili ponovnog patogena koji bi mogao da izazove još jednu razornu pandemiju“.
Nedavne epidemije ptičjeg gripa, majmunskih boginja, ebole i denge su proširile ionako nategnut globalni sistem reagovanja – i u nekim trenucima navele su stručnjake da se zabrinu da se još jedna pandemija nadzire. Sada, naučnici fokusiraju neka od svojih odbrambenih istraživanja na „spremnost za pandemiju“ protiv hipotetičke „bolesti X“.
Novo normalno! Bivši poslanik u Belgiji osuđen na godinu dana zatvora zbog „govora mržnje“ https://t.co/j86TOsGiK1
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 14, 2024
Dok se veliki deo izveštaja ODNI-ja fokusira na ekonomske, tehnološke i vojne pretnje drugih globalnih supersila – uključujući Kinu, Rusiju, Severnu Koreju i Iran – jedan segment se bavi pitanjima zdravstvene bezbednosti. Oslabljeni nacionalni zdravstveni sistemi, medicinske dezinformacije, opadanje globalne zdravstvene uprave i nepoverenje javnosti navodno će ometati način na koji zemlje reaguju na zdravstvene pretnje, navodi se u izveštaju.
Još jedan virus koji se brzo širi sličan epidemiji Covid-19 mogao bi da dovede do katastrofe. To bi moglo da osakati najmanje razvijene zemlje sveta, prema najnovijem Izveštaju Ujedinjenih nacija o ljudskom razvoju objavljenom u sredu.
Utvrđeno je da je pandemija koronavirusa proširila jaz u zdravstvu, obrazovanju i bogatstvu između najrazvijenijih i najnerazvijenijih u svetu – popevši se na najviše nivoe u skoro jednoj deceniji.
Rizik od još jedne globalne pandemije zavisi od niza faktora. Nespremnost Kine da podeli informacije o poreklu Covid-19 ometala je razumevanje stručnjaka o tome kako je poslednja globalna pandemija počela. „Peking nastavlja da se opire deljenju kritičnih i tehničkih informacija o korona virusima i okrivljuje druge zemlje, uključujući Sjedinjene Države, za pandemiju“, navodi se u izveštaju.
Još jedno ključno pitanje o kojem se razgovaralo bilo je smanjenje zdravstvenih radnika, a svet navodno očekuje da će do 2030. godine doći do pada od 10 miliona. Nepoštovanje zdravstvenih protokola koje su postavile UN od strane vlada i zdravstvenih institucija širom sveta takođe može ometati odgovor na pandemije, prema uvidima američkih obaveštajnih agencija.
Ljudski tretman planete može pokrenuti „pokretače pojave zaraznih bolesti“ delimično zbog krčenja šuma i ubijanja i prodaje divljih životinja, dodaje se. „Međunarodna putovanja i trgovina, neadekvatan globalni nadzor i kontrola bolesti“ mogu dovesti do prelaska epidemije u pandemiju.