Nemačkoj ponestaje novca dok dugovi rastu upozorava Ministar Finansija
Nemačka se suočava sa dužničkom tempiranom bombom, ali sadašnja vladajuća vlada nema apetita za ozbiljno smanjenje budžeta
Nemački ministar finansija Kristijan Lindner upozorava sopstvenu vladu da državne finansije brzo rastu van kontrole i da vlada treba da promeni kurs i primeni mere štednje. Međutim, očekuje se da će spor oko potrošnje samo eskalirati, sa manjkom budžeta koji će uzrokovati otvorene sukobe među trostrukom lijevo-liberalnom koalicijom koja vodi zemlju.
Sa otpočinjanjem pregovora o budžetu za 2025, mnogo je u pitanju. Međutim, slika se zakomplikovala nakon što je najviši sud u zemlji presudio da vlada ne može da prebaci 60 milijardi evra u novcu namenjenom za krizu zbog korona virusa u druge oblasti budžeta, pri čemu je sud primetio da je taj potez neustavan.
Od tada je vlada bila u kriznom režimu i nastojala je da smanji budžet u brojnim oblastima, uključujući i one protiv poljoprivrednika u zemlji. Ti rezovi su već izazvali masovne proteste, pokazujući koliko je situacija i dalje delikatna za vladu.
Lindner, čija je stranka pretrpela poraz u anketama , očajnički želi da stvori određenu distancu od svojih koalicionih partnera i spasi svoju stranku od izborne katastrofe. Ministar finansija kaže da je finansijska slika sa kojom se suočava Nemačka strašna i da će budžetski manjak samo rasti u narednim godinama ako se ne preduzmu mere za obuzdavanje potrošnje.
„U nepovoljnom scenariju, rastući finansijski deficiti dovode do povećanja duga u odnosu na ekonomsku proizvodnju na oko 345 procenata na duži rok“, navodi se u Izveštaju o održivosti koji je objavio njegov ured. „U povoljnom scenariju, stopa će porasti na oko 140 odsto bruto domaćeg proizvoda do 2070.
Prema zakonu EU, Nemačka je ograničila nivo duga na 60 odsto ekonomske proizvodnje, što zahteva dramatične uštede. Ogroman faktor je brzo starenje stanovništva Nemačke, sa eksplozijom duga na horizontu kako sve više građana odlazi u penziju, dok se poreski prihodi smanjuju, a sistem socijalne zaštite raste — delom zbog eksplodirajućeg broja imigranata u zemlji .
Masovna imigracija u Nemačku koštaće poreske obveznike do 19,2 biliona evra, upozorava vrhunski akademski stručnjak
Nemački društveni sistem se suočava sa eksplozijom duga koja će nastaviti da raste, a vrhunski profesor pokazuje kako bi jednostavno bilo jeftinije potpuno zatvoriti granicu
Lindnerovi partneri, Zeleni i Socijaldemokrate (SPD), ne žele dalje da smanjuju potrošnju, jer će to naštetiti njihovim izbornim šansama. U stvari, ministar rada Hubertus Hajl zalaže se za novi penzioni paket koji će dodati milijarde na dug zemlje, što je neverovatno, Lindner takođe podržava.
SPD poziva na ukidanje dužničke kočnice zemlje kako bi se finansirali veliki investicioni projekti, međutim, FDP je vodio kampanju zadržavanja kočnice. Ona može biti uklonjena samo ako koaliciona vlada glasa u skladu sa tim, a FDP je nepokolebljiv da neće glasati za uklanjanje kočnice.
„Mora biti jasno: rast ne možete kupiti novim dugom“, rekao je lider parlamentarne grupe FDP Kristijan Dir za švajcarske novine NZZ . „Umesto toga, moramo da pokrenemo strukturne reforme da bismo rešili neuspehe ekonomske politike federalnih vlada predvođenih Unijom.
FDP želi da smanji poreze i smanji propise, što su Zeleni i SPD oštro odbili.
„Rasprave o budžetu biće mnogo napornije u odnosu na 2024. godinu – možda čak i najtežu koju sam do sada iskusio u vreme svog posla u parlamentu“, rekao je lider SPD-a Lars Klingbeil.