Poljska nevladina organizacija pobedila u borbi protiv cenzure Fejsbuka
Społeczna Inicjativa Narkopolitiki (SIN, Inicijativa za politiku narkotika civilnog društva) trijumfovala je nad Metom, matičnom kompanijom Fejsbuka i Instagrama, obezbedivši presudu koja značajno smanjuje moć internet platformi da neselektivno cenzurišu korisnički sadržaj u Poljskoj.
Odluka poljskog suda, koju podržava Fondacija Panoptikon, grupa za digitalna prava, uspostavlja presedan da blokiranje korisnika mora biti opravdano i podložno osporavanju u okviru sopstvene jurisdikcije korisnika.
Sud je naložio Meti da vrati prethodno blokirani sadržaj SIN-a i javno se izvini zbog neopravdane cenzure na svojim platformama. Ovaj ishod predstavlja značajnu pobedu i za SIN i za Panoptikon, označavajući kritičan trenutak za zaštitu prava na slobodu govora na mreži. Borba ove dve poljske organizacije, koja je trajala više od pet godina, imala je za cilj da obezbedi odgovornost u odlukama moderacije i pravo pogrešno blokiranih korisnika da traže obeštećenje.
SIN, poznat po svom radu na smanjenju štete i prevenciji zloupotrebe supstanci, doživeo je neočekivani neuspeh 2018. godine kada je Fejsbuk, bez ikakvog jasnog objašnjenja ili prethodnog obaveštenja, obrisao stranice i grupe organizacije, navodeći kršenje njegovih standarda zajednice. Sličnim potezom u januaru 2019. uklonjen je jedan od SIN-ovih Instagram naloga, još jedna platforma pod Meta-om.
Portparol SIN-a je izrazio frustraciju zbog incidenta, rekavši: „Naša fan stranica je uklonjena bez upozorenja, bez ikakvog objašnjenja zašto smo cenzurisani i bez ikakvih naznaka koji sadržaj konkretno krši standarde zajednice. Takođe nam nije data mogućnost da se efikasno žalimo na zabranu. Godine našeg rada i sećanja zabeležene na ovoj stranici bile su na milost i nemilost korporativnim hirovima.”
Svetski poznati kardiolog otkriva: Svi pacijenti koji su umrli od Covid-a u bolnicama su ubijeni https://t.co/obivT6UbOm
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 18, 2024
Oni su dalje naglasili važnu ulogu koju je Facebook imao u širenju SIN-a, opisujući platformu ne samo kao primarni kanal komunikacije već i kao dragoceno skladište informacija o smanjenju štete, prevenciji zavisnosti i specifičnim psihoaktivnim supstancama. Gubitak fan stranice koja je prikupljala informacije tokom sedam godina značajno je uticala na sposobnost SIN-a da dođe do onih kojima je potrebna pomoć i pomogne im.
Ovaj slučaj je revolucionaran u Poljskoj, jer je bio prvi koji je osporio privatnu cenzuru na platformama društvenih medija kao što su Fejsbuk i Instagram i pobedio u korist organizacije koja je proizvoljno blokirana.
Advokat Fondacije Panoptikon Dorota Głovacka, uključena od 2019. godine, ističe pojašnjenje suda da su akcije Fejsbuka blokiranja korisnika bez valjanog razloga ili mogućnosti da ospori takve odluke nezakonite. Ona ističe da su se, istorijski gledano, pokušaji žalbe na ove blokade često činili uzaludni, ali ova presuda otvara put za efikasnu borbu protiv privatne cenzure.
„Sud je jasno rekao: Facebook ne može blokirati korisnike bez ikakvog opravdanja i bez pružanja mogućnosti da efikasno osporavaju odluku. Takve radnje su nezakonite“, rekla je Glovacka. „Do sada su odluke o blokiranju često donošene proizvoljno i na netransparentan način. Bilo je teško osporiti ih u praksi. Svaki pokušaj da se uloži žalba na njih izgledao je prilično kafkijanski. Nadamo se da sada, zahvaljujući ovoj presudi, više nećemo biti bespomoćni protiv privatne cenzure.
Na presudu se, međutim, Meta može žaliti.