Američki zakonodavci doneli odluku: LGBTQ zastave se više neće vijoriti iznad njihovih ambasada SAD
Američki zakonodavci krenuli su u četvrtak ka zabrani isticanja zastava LGBTQ zastava iznad američkih ambasada, što je pobeda konzervativaca u dugotrajnoj kulturnoj borbi SAD koja se vodi u inostranstvu.
Zabrana je jedno od niza sporednih pitanja skrivenih u paketu finansiranja od 1,2 biliona dolara koji su zakonodavci izneli rano u četvrtak.
Očekuje se da će i Predstavnički dom predvođen republikancima i Senat koji predvode demokrate odobriti plan da se vlada nastavi sa radom pre roka od petka u ponoć kada će tri četvrtine vlade ostati bez sredstava.
U paketu se kaže da se nikakva finansijska sredstva ne mogu koristiti za „izvijanje ili isticanje zastave iznad objekta Stejt departmenta Sjedinjenih Država“, osim američkih ili drugih državnih zastava ili zastava u znak podrške ratnim zarobljenicima, nestalim akcioni vojnici, taoci i pogrešno zatvoreni Amerikanci.
UŽIVO! SUBOTA OD 20h! NATO AGRESIJA TRAJE I DANAS! JOŠ UVEK SMO U RATU
Očekuje se da će predsednik Džo Bajden potpisati zakon o finansiranju na 1.012 stranica iako je njegova administracija prihvatila prava LGBTQ i verovatno bi imala rezerve u vezi sa pomeranjem zastave.
U oštroj promeni u odnosu na svog prethodnika, državni sekretar Antoni Blinken ne samo da je dozvolio, već je i ohrabrio američke misije da u junu, koji je mesec ponosa, postave zastavu duge, koja slavi pokret za LGBTQ.
Za vreme bivšeg predsednika Donalda Trampa, Blinkenov prethodnik Majk Pompeo, evangelistički hrišćanin, naredio je da se samo američka zastava vijori sa jarbola ambasade.
Američka ambasada u Seulu je 2016. pokušala da zaobiđe direktivu tako što je na svoju fasadu, a ne na stub, postavila transparent duginih boja – što je opcija koja se čini da je i dalje dozvoljena prema novom paketu finansiranja.
Ali ambasada ga je uklonila u isto vreme kada joj je Trampova administracija naredila da ukloni transparent „Životi crnaca su važni“ postavljen nakon ubistva Džordža Flojda od strane policajca u Mineapolisu.