Nastavljaju se protesti poljoprivrednika širom EVROPE uprkos „ustupcima“! Farmeri traže ukidanje ZELENE AGENDE i zatvaranje ukrajinske granice
Kao odgovor na snažan pritisak poljoprivrednika širom Evrope, EU je u sredu objavila da će dodati nekoliko osnovnih namirnica na svoju listu ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda sa „hitnom zabranom“ kako bi sprečila da zemlja preplavi tržišta u Evropi jeftinim proizvodima i potkopa lokalne poljoprivrerdnike.
Evropski parlament je u sredu saopštio da se složio da produži privremenu suspenziju carina i drugih ograničenja na ukrajinski izvoz poljoprivrednih proizvoda u EU za još godinu dana, najmanje do 5. juna 2025. godine, kako bi pomogao u jačanju ekonomije ratom razorene zemlje. Međutim, farmeri širom Evrope žalili su se da ih nepravedno potkopavaju jeftino proizvedeni proizvodi iz Ukrajine, koji se ne proizvode pod istim restriktivnim i skupim ekološkim propisima, a imaju mnogo jeftiniju radnu snagu.
Nakon višemesečnih protesta poljoprivrednika širom Evrope — posebno blokada na granici Ukrajine sa Poljskom — EU je saopštila da će dodati zob, kukuruz, griz i med na svoju listu za vanredne situacije, što znači da može brzo da zaustavi uvoz ako premašiti prosek utvrđen 2022. i 2023. godine.
UŽIVO! VEČERAS OD 20h! OD DANAS ZAISTA VIŠE NIŠTA NEĆE BITI ISTO
Lista je ranije uključivala samo stavke kao što su jaja, žitarica i šećer, tako da je dodavanje žitarica na listu značajan potez. Međutim, EU je odbila da ode tako daleko da pšenicu uvrsti na listu za vanredne situacije za Ukrajinu, koju često nazivaju „žitnicom“ Evrope zbog svoje visoke proizvodnje pšenice.
Sandra Kalniete, poslanica Evropske narodne partije, rekla je o kompromisu: „Večerašnji sporazum jača kontinuiranu posvećenost EU da stane uz Ukrajinu u suočenju sa brutalnim agresivnim ratom Rusije do pobede Ukrajine. Rusko ciljanje Ukrajine i njene proizvodnje hrane takođe utiče na farmere u EU.
„Parlament je čuo njihovu zabrinutost i pojačao zaštitne mere koje bi ublažile pritisak na farmere iz EU ako ih preplavi nagli porast ukrajinskog uvoza.
Ovo saopštenje označava drugi veliki ustupak koji su evropski poljoprivrednici osvojili u isto toliko meseci, a predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je prošlog meseca da će uništiti planove kojima bi se farmeri naložili da smanje emisiju metana i azota za jednu trećinu do 2040. godine. Brisel takođe odustao od planova da prepolovi upotrebu puseticida u istom vremenskom periodu.
Kao udarac zagovornicima Velikog resetovanja, farmeri su takođe uspeli da izvrše pritisak na evrokrate da ukinu propagandne kampanje protiv jedenja mesa.
Međutim, čini se da mnoge grupe poljoprivrednika nameravaju da nastave svoje proteste i vrše pritisak pred predstojeće izbore za Evropski parlament u junu, na kojima bi populisti koji podržavaju poljoprivrednike trebalo da ostvare velike dobitke.
Predsednik OPZZ poljoprivrednih organizacija Slavomir Izdebski rekao je u sredu da najnoviji sporazum ne ide dovoljno daleko, pominjući nedostatak zaštite za one koji se bave stočarstvom i proizvođačima mleka.
Poljski farmeri će nastojati da nastave svoje radikalne proteste na granici sa Ukrajinom, želeći da se njihova vlada povuče iz Evropskog zelenog dogovora i da zatvori granice za poljoprivredu van EU.
Prema poljskoj državnoj novinskoj agenciji PAP, u sredu je održano 580 protesta poljoprivrednika širom zemlje, a farmeri su držali transparente sa natpisima: „Izvinjavamo se zbog neprijatnosti, ali imamo zelenu naredbu da zbacimo” i „Osetićete glad, poštovaćete Farmere“.