Zapadne banke upozoravaju na planove EU da se ruska sredstva daju Ukrajini
Neke zapadne banke lobiraju protiv plana EU da koristi profit koji su ostvarili fondovi ruske centralne banke koji su zamrznuti u Evropi za naoružavanje Ukrajine, preneo je Rojters.
Evropska komisija je predložila slanje do 3 milijarde evra u Ukrajinu godišnje koristeći prihod. Oko 90 odsto bi otišlo u fond pod nazivom „Evropski mirovni fond“ koji se može koristiti za kupovinu oružja za Ukrajinu, a preostala sredstva bi išla u centralni budžet EU za druge vrste pomoći.
Rusija je osudila plan i obećala da će odgovoriti. „Ovo je potpuni banditizam i krađa. Ove akcije su grubo kršenje i kršenje bez presedana osnovnih međunarodnih normi. Rekli smo da ćemo odgovoriti i tako će biti“, rekla je portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova u sredu.
Izvori su rekli Rojtersu da se banke plaše da bi u budućnosti mogle da snose odgovornost za učešće u transakciji. U izveštaju se navodi da bi se, kada se sankcije Rusiji ublaže ili ukinu, mogle suočiti sa decenijama sudskih postupaka.
Banke takođe brinu da bi taj potez narušio poverenje u zapadni bankarski sistem. Jedan izvor je rekao da bi to predstavljalo loš presedan i da bi krađa sredstava predstavljala „instrumentalizovanje rezervi i imovine u stranoj državi“.
Jedna od najvećih banaka Australije zatvara sve fizičke filijale i uvodi naciju u BEZGOTOVINSKU DRUŠTVO https://t.co/axZzvMRdhk
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) March 24, 2024
Drugi izvor bankarske industrije je citiran kako sledi:
Druga osoba je rekla da njihova banka traži pravni savet o odštetama koje bi mogle da se zahtevaju ako učestvuje u planu EU.
„Ako ovi predlozi budu napredovali, cela pravna arhitektura bi morala da se promeni“, rekao je Pol Feldberg, partner i šef prakse Braun Rudnik za odbranu, istrage i poštovanje propisa u Londonu.
Drugi izvori su rekli: „Ne postoji odmah očigledan način da se banke na sveobuhvatan način izoluju od budućih izazova i postupaka povrata novca“.
SAD žele da preduzmu još ekstremniju meru dajući Ukrajini sva ruska sredstva, a ne samo profit i kamate. Prošlog meseca, ministarka finansija Dženet Jelen snažno je podržala tu ideju. „Neophodno je i hitno da naša koalicija pronađe način da otkrije vrednost ove imobilisane imovine kako bi podržala kontinuirani otpor Ukrajine i dugoročnu rekonstrukciju“, rekla je Jelen.
Zakon o davanju ruskog novca Ukrajini predstavljen je u Kongresu i dobio je dvopartijsku podršku, ali o zakonima tek treba da se glasa. Oko 67 milijardi dolara sredstava ruske centralne banke drži se u SAD, dok se preko 200 milijardi dolara drži u Evropi.