Bivši savetnik Makrona upozorava na PAKLENE PROTESTE koji slede zbog „Zelene Agende“ u Francuskoj! Goreće ulice!
Bivši savetnik predsednika Emanuela Makrona upozorio je da će se, ako Francuska nastavi istim putem sa zelenom agendom, zemlja verovatno suočiti sa „društvenim revoltom“ daleko većim od pokreta Žutih prsluka ili nedavnih protesta poljoprivrednika.
„Završiće se veoma loše“, upozorio je David Đaiz u intervjuu ove nedelje za konzervativni časopis Le Point sa sedištem u Parizu .
Levičarski javni intelektualac i bivši izvestilac Emanuela Makrona za vladin Nacionalni savet za obnavljanje (CNR) optužio je vladu i političke elite u Francuskoj da su „zadovoljne da upravljaju padom“.
Đaiz, vatreni vernik potrebe za zelenom tranzicijom privrede u Francuskoj i Evropi u celini, tvrdio je da postoji „nedostatak strateškog razmišljanja“ u hodnicima moći, rekavši: „Iznutra sam video kako intelektualno i operativno država je bila iscrpljena.”
„Ovo će se završiti veoma loše. Francuska bi mogla da doživi ogromnu krizu javnih finansija, ili društveni bunt u poređenju sa kojim su žuti prsluci i farmeri predjelo“, upozorio je on.
Populističke pobune bile su odlika Makronove vlade, bivšeg bankara Rotšilda koji je označen kao „ predsednik bogatih “.
Godine 2018, pokret Žuti prsluci — nazvan po žutim zaštitnim prslucima koje francuski vozači moraju da drže u svojim vozilima — bacio je zemlju u haos dok su stotine hiljada ljudi mesecima protestovale protiv Makronovih pokušaja da uvede teške poreze na ugljenik, koji bi imali nesrazmeran uticaj na ljude iz radničke klase, posebno na one koji putuju na posao.
Nedavno, višenedeljni protesti farmera zatvorili su glavne autoputeve širom Francuske usred pobune širom Evrope protiv agende Green New Deal-a, globalističkih šema slobodne trgovine i brda propisa i papirologije koji ugrožavaju sposobnost farmera u celom bloku da ostanu u poslu.
Elitistička zelena agenda, uz ekonomsku stagnaciju i masovnu migraciju, trebalo bi da budu pokretački faktori dok birači u zemljama EU u junu izlaze na birališta kako bi izabrali sledeći Evropski parlament, sa populistima koji će preuzeti stvar poljoprivrednika, uključujući Nacionalni skup Predsednik Jordan Bardela u Francuskoj, mađarskog premijera Viktora Orbana i holandskog izbornog pobednika Gerta Vildersa.
Rastući gnev javnosti zbog neuspeha zelene agende nedavno je primorao Brisel da odustane od dugo očekivanog plana obnove prirode, koji nastoji da spreči da se oko petine zemlje u bloku koristi za poljoprivredu. Vlada EU je takođe morala da odustane od ukrajinskog pristupa tržištu kako bi umirila poljoprivrednike.
Za Đaiza, pristup koji su zauzele Francuska i Evropa u celini tokom Makronovog mandata kao jedne od njenih vodećih ličnosti udaljio je javnost sa teretom zelene agende koji je neproporcionalno stavljen na radničku klasu kroz gušeće propise i regresivne šeme oporezivanja.
Bivši državni službenik tvrdio je u svojoj najnovijoj knjizi, La Revolution Obligee (Neophodna revolucija), da bi zagovornici zelenih u Evropi trebalo da se fokusiraju manje na ograničenja, već radije na izgradnju evropske industrijske baze, kao što su fabrike baterija, kako bi se takmičili sa sličnima poput Kine i Sjedinjenih Država.
„Evropa je daleko iza… Danas Kina kontroliše ceo lanac električnih baterija, preplavljuje Evropu električnim automobilima. Postoji hitna potreba da se ponovo naoružamo na industrijskom nivou“, rekao je on u februaru.
Neki su sugerisali da bi ovaj više ekonomski populistički orijentisan pristup mogao biti nacrt za buduću koaliciju levog centra nakon što se drugi i poslednji mandat predsednika Makrona završi 2027. bez jasnog naslednika, sa mogućim izuzetkom političkog neofita Gabrijala Atala, koji je ranije ove godine postavljen za Makronovog premijera.