Brisel bi mogao da kazni Slovačku posle predsedničke pobede Petera Pelegrinija, upozorava premijer Fico
Slovački premijer Robert Fico izrazio je zabrinutost da bi Zapad mogao da kazni njegovu zemlju zbog pobede Petera Pelegrinija na predsedničkim izborima u subotu.
Levičarski nacionalista nasledio je Zuzanu Čaputovu na mestu šefa države nakon što je pobedio bivšeg ministra spoljnih poslova Ivana Korčoka u drugom krugu.
Bliski saveznik Fica, novoizabrani predsednik Pelegrini vodio je kampanju na osnovu obećanja da će se zalagati za mir u Ukrajini, držeći sličnu skeptičnu liniju tekućeg sukoba kao i njegov premijer i susedni mađarski premijer Viktor Orban.
„Biću predsednik koji će podržati vladu u njenim naporima da poboljša živote ljudi“, rekao je Pelegrini u svom predizbornom štabu nakon što je pobedio Korčoka sa 53 odsto prema 47.
„Učiniću sve da Slovačka zauvek ostane na strani mira, a ne na strani rata“, dodao je on nakon što je vodio kampanju u kojoj je optužio svog protivnika da je ratni huškač koji rizikuje da pošalje slovačke trupe u Ukrajinu.
Sprovodi se masovna kontrola, malo je onih koji će se izvući | Marko Istočnik | Mario Zna, 270 Uživo
„Kampanja se može dobiti tako što će se drugi nazvati podstrekačom rata. Ovo neću zaboraviti”, rekao je Korčok iz svog predizbornog štaba priznajući poraz na izborima. „Odlučujući faktor je bila velika izlaznost, ja to poštujem, ali strah je bio taj koji je presudio… širenje straha i mržnje.
Vrhunski biohemičar upozorava da pojedinačna Pfizer injekcija sadrži dovoljno ‘plazmidne DNK’ da izazove rakhttps://t.co/WUWJwdwfwE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 8, 2024
Pobeda znači da Fico sada ima ključnog predsedničkog saveznika koji će mu pomoći da sprovede svoju politiku i da neće doživeti odbijanje u svom protivljenju slanju oružja Ukrajini i zalaganju za mirovni sporazum.
Kasno u nedelju, Fico je upozorio da se zemlja sada suočava sa mogućom „kaznom Zapada“ jer nije izabrala njihovog kandidata Korčoka za tu ulogu, sugerišući da bi Slovačka čak mogla da vidi da Evropska komisija zadržava sredstva zemlji iz političkih razloga na isti način kao je ranije učinila „neistomišljeničkim“ vladama u Mađarskoj i Poljskoj.
Uprkos želji mejnstrim medija da Pelegrinija prikažu kao proruskog, on je odmah ponovio privrženost Slovačke Zapadu pod njegovim predsedništvom.
„Ne radi se o budućem pravcu spoljne politike. Takođe garantujem, kao i drugi kandidat, da ćemo i dalje biti jaka članica EU i NATO-a“, rekao je on.
Povećana podrška pro-mirovnoj poziciji širom Evrope pozdravljena je u susednoj Budimpešti dok su političari čestitali Pelegriniju na uspehu na izborima.
„Od srca čestitam Pelegriniju na njegovoj ogromnoj pobedi na slovačkim predsedničkim izborima, što je velika pobeda za narod Slovačke i zagovornike mira širom Evrope“, rekao je premijer Viktor Orban u nedelju.
Predsednik Narodne skupštine Mađarske Laslo Kever je primetio da visoka izlaznost birača od 61,14 odsto — samo jednom prevaziđena 1999. godine — predstavlja „snažan mandat“ za Pelegrinija, dodajući da velika podrška „jasno pokazuje da građani veruju vama kao osobi i kao političkom lideru“.
„Čestitam Peteru Pelegriniju na izboru za sledećeg predsednika Slovačke“, dodala je predsednica Slovenije Nataša Pircova Musarova. „Radujem se što ću raditi sa njim na jačoj Evropskoj uniji i NATO-u i promovisanju prijateljskih odnosa između naših zemalja.
Letonski predsednik Edgars Rinkevičs je takođe ne tako suptilno podsetio Pelegrinija na privrženost Slovačke Zapadu, izrazivši želju da vidi „nastavak razvoja bilateralnih odnosa Letonije i Slovačke i saradnje u okviru EU i NATO“.
Nulta Tačka/mediji