Modifikovana RNK u vakcinama protiv COVID-a može doprineti razvoju raka
mRNK koja se koristi u vakcinama protiv COVID-19 razlikuje se od prirodne mRNK, jer je modifikovana da spreči degradaciju od strane imuniteta kada se ubrizgava. U pregledu objavljenom 5. aprila, istraživači tvrde da modifikacija – konkretno, modifikacija N1-metil-pseudouridina – na mRNK uzrokuje supresiju imuniteta koja može doprineti razvoju raka.
Uridin je ključna komponenta iRNK. Međutim, kada se uridin ubrizga u telo, imuni sistem ga brzo degradira.
Stoga su naučnici iz kompanije Pfizer i Moderna modifikovali uridin u N1-metil-pseudouridin (m1-psi) kako bi mogao duže da traje.
Međutim, istraživanja sugerišu da ova modifikacija može smanjiti imunološki odgovor. „U okviru vakcinacije protiv COVID-19, ova inhibicija obezbeđuje odgovarajuću sintezu proteina i smanjenu imunološku aktivaciju“, napisali su autori u sažetku studije.
Autori su zabrinuti da modifikacija može da promoviše rak kod osetljivih osoba.
„Predlažemo da buduća klinička ispitivanja za rak ili zarazne bolesti ne bi trebalo da koriste mRNA vakcine sa 100% modifikacijom m1PS (m1-psi), već one sa nižim procentom modifikacije m1PS kako bi se izbegla supresija imuniteta“, napisali su.
Svet se ubrzano menja, čeka nas nešto veliko! | Predrag Petković | Mario Zna 271, Uživo
Modifikovana naspram prirodne RNK
Modifikovana i prirodna RNK stimulišu različite odgovore u telu. Modifikovana RNK ima tendenciju da proizvodi više aberantnih proteina, potencijalno doprinoseći nestabilnosti ćelijskog genoma.
Što je najvažnije, modifikovana RNK izaziva prigušeniji odgovor u telu od prirodne RNK, što može imati široke implikacije na sposobnost tela da se bori protiv drugih infekcija i raka.
Autori su citirali studije koje su otkrile da prirodna RNK ima tendenciju da stimuliše aktivnost interferona tipa 1 – ključne antitumorske supstance – i drugih imunih hemikalija. Nasuprot tome, modifikovana RNK stimuliše blaži odgovor i povezana je sa imunim hemikalijama koje promovišu toleranciju stranih RNK injekcija.
Kritičan dokaz koji su autori pregleda naveli dolazi iz studije na miševima na Tajlandu.
U studiji, istraživači su ubrizgali prirodnu mRNA i 100 posto modifikovanu RNK u dve različite grupe miševa sa melanomom.
Tajlandski istraživači su otkrili da kada se ubrizgava prirodna RNK, telo ima snažniji imuni odgovor nego kada mu se ubrizgava modifikovana RNK.
Štaviše, prognoza miševa sa melanomom se takođe razlikovala.
Stopa preživljavanja u grupi miševa bez modifikovane RNK bila je 100 procenata. Nasuprot tome, u grupi sa modifikovanim uridinom, samo polovina miševa je preživela.
CDC: Broj obolelih od raka porastao za 14.000% među Amerikancima koji su se vakcinisali protiv COVID-a https://t.co/6q88FC6KjW
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 15, 2024
U svom apstraktu, tajlandski istraživači su napisali da mRNA vakcina indukuje proizvodnju interferona tipa 1 i nizvodne signale koji su ključni za kontrolu rasta tumora i metastaza.
Autori pregleda protumačili su nalaze da znače da je dodavanje 100 posto „[m1-psi] mRNK vakcini u modelu melanoma stimulisalo rast raka i metastaze, dok su nemodifikovane mRNK vakcine izazvale suprotne rezultate.
Dodali su da studija potencijalno pokazuje da je potpuna modifikacija mRNA smanjila preživljavanje kod primalaca.
Debata o raku
Međutim, Tanapat Palaga, koji ima doktorat iz mikrobiologije i imunologije, profesor je mikrobiologije na Univerzitetu Chulalongkorn u Bangkoku, na Tajlandu, i viši je autor tajlandske studije, rekao je The Epoch Times-u u mejlu da je pregled prikazao rezultate njegovog tima „van konteksta.“
Dok se gospodin Palaga složio da je nemodifikovana RNK povezana sa „robusnim antitumorskim imunitetom“, on je dodao da njihova studija „nije ukazala, zaključila ili sugerisala da modifikovana mRNA promoviše formiranje tumora.
„Modifikovana RNK… jednostavno nije izazvala proizvodnju IFN tipa I“, napisao je on.
Autori pregleda su pažljivo istakli da ne sugerišu da modifikovana RNK izaziva rak, već da njeni efekti mogu dovesti do okruženja koje pomaže u razvoju raka.
„Oni koji ne čitaju detaljno će brzo reći da POTVRĐUJEMO da mRNA vakcine izazivaju rak“, napisali su autori pregleda The Epoch Times-u u mejlu, ukazujući na pasus u svom radu u kojem se navodi: „Važno je da se ovde razjasniti da mRNA vakcine ne izazivaju rak; ali bi mogli da podstaknu njegov razvoj… Više nas zanimaju eksperimentalni i klinički podaci u vezi sa ovim poslednjim.”
Dr Tian Ksia, profesor na Odseku za nanomedicinu na Univerzitetu Kalifornija u Los Anđelesu, rekao je za Epoch Times da je osnova m1-psi smanjenje imunotoksičnosti „a ne da potisne urođeni i adaptivni imunitet“ i rak -zaključci koji kažu da uzrokuju rak nemaju „snažnu naučnu podršku“.
Smanjite upotrebu modifikovane RNK
Autori pregleda su sugerisali da terapija mRNK treba da uključi „niži procenat“ modifikovane RNK u budućnosti.
Takođe su napisali da ne obeshrabruju upotrebu injekcija mRNK u lečenju raka, s obzirom da prirodna ili nemodifikovana RNK smanjuje rast tumora, poboljšava efikasnost imunoloških odgovora i potencijalno može povećati preživljavanje.
Autori su za The Epoch Times rekli da su se sa mRNA vakcinama COVID-19 naučnici „samo fokusirali na maksimiziranje proizvodnje šiljastog proteina“ bez razmatranja drugih efekata nizvodno.
„Ovde moramo da duboko razmislimo: ako smanjite [procenat] modifikacije, imate manje efikasnu vakcinu protiv SARS-CoV-2“, napisali su autori, ali u isto vreme može biti manje neželjenih štetnih efekata.
Rakuel Valdes Angues, viši naučni saradnik na Univerzitetu za zdravlje i nauku u Oregonu, rekla je za Epoch Times da ona i njene kolege pozdravljaju pregled „koji se bavi potencijalnim implikacijama upotrebe COVID-19 [m1-psi]-modifikovanih mRNA vakcina na progresiju raka i metastaza.”
Ona je istakla da se pokazalo da modifikovana RNK ometa signalizaciju interferona, a s obzirom na njenu složenu ulogu u biologiji tumora, „postaje imperativ da se bude oprezan kada se integrišu modifikovane [m1-psi] mRNK za terapeutsku upotrebu“ kod živih životinja i ljudi.
„Ova razmatranja zahtevaju temeljnu istragu i promišljeno razmatranje u potrazi za terapijom zasnovanom na mRNA“, rekla je ona.