Evropska komisija se sprema da tuži Nemačku zbog njenih tarifa za gas
Neimenovani izvori Rojtersa rekli su u sredu da se Evropska komisija sprema da tuži Nemačku zbog njenih naknada za kupovinu gasa iz nemačkih skladišta, što je u suprotnosti sa pravilima jedinstvenog tržišta Evropske unije.
Očekuje se da će Evropska komisija za nekoliko dana podneti tužbu za kršenje tarife, prenosi Rojters, pozivajući se na dva neimenovana izvora, iako je portparol Komisije rekao Rojtersu da su razgovori u toku.
Ta tarifa, prema energetskom regulatoru EU koji je razgovarao sa Rojtersom, stvara veće cene gasa u nekim zemljama EU.
Nemačka carina na kupovinu uskladištenog gasa je relativno nov razvoj događaja koji je nastao nakon ruske specijalne operacije u Ukrajini kada je EU zabranila uvoz ruskog gasa koji se isporučuje cevima, i nakon zatvaranja gasovoda Severni tok, koji povezuje Rusiju i Nemačku.
Nemačka je optužena da koristi svoje susede da popuni fiskalnu prazninu nastalu potrebom da Nemačka napuni svoje skladište skupljim, neruskim gasom.
Ta naknada se utrostručila – od minimuma – od implementacije u oktobru 2022, navodi Rojters.
Zakonodavci u Velikoj Britaniji planiraju zabranu prodaje cigareta za sve rođene nakon 2009. https://t.co/OnawaZOFcn
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) April 18, 2024
Prema nekim članicama EU, pravila jedinstvenog tržišta bloka ne dozvoljavaju trgovinske tarife među njegovim članicama.
„Ostajemo u kontaktu sa nemačkim vlastima po ovom pitanju, uključujući i na političkom nivou… ne spekulišemo o mogućem otvaranju postupaka za kršenje prava“, rekao je portparol Komisije za Rojters, dok je portparol Ministarstva ekonomije tvrdio da je tarifa bila u duhu „evropske bezbednosti” omogućavajući Nemačkoj da popuni svoje skladište.
Austrijski potpredsednik Evropskog parlamenta Otmar Karas i austrijska ministarka energetike Leonore Gevesler osporili su u utorak pred Evropskom komisijom nemačke tarife za tranzit gasa, navodeći da su veće naknade otežale nekim istočnim članicama bloka da odustanu od ruskog gasa.
Krajnji rezultat, prema austrijskim vlastima, je da Austrijanci i druge članice bloka – uglavnom istočne Evrope – plaćaju račune za milijarde kubnih metara gasa koje je Nemačka kupila kada su cene bile visoke.
Taj gas sada mora da se prodaje po nižoj ceni, prenosi Euractiv.