IRAK: Do 15 godina zatvora za HOMOSEKSUALCE koji budu uhvaćeni
Prethodna zabrana istopolnih odnosa ukinuta je američkom okupacijom 2003. godine
Irački parlament usvojio je zakon o zabrani istopolnih odnosa i transrodnosti. Meru su osudile SAD i Velika Britanija, ali ju je predsednik parlamenta opisao kao „neophodan korak za zaštitu vrednosne strukture društva“.
Izmenjeni Zakon o borbi protiv prostitucije i homoseksualizma usvojen je u subotu. Prema kopiji zakona u koju je Rojters video, on predviđa zatvorske kazne od 10 do 15 godina za svakoga ko je u homoseksualnim odnosima, sedam godina za svakoga ko promoviše homoseksualnost ili prostituciju, i između jedne i tri godine za svakoga ko promeni svoj „biološki rod” ili se oblači na ženstven način.
Vršilac dužnosti predsednika iračkog parlamenta Mohsen Al-Mandalavi rekao je u saopštenju da je usvajanje zakona „neophodan korak za zaštitu vrednosne strukture društva“ i za „zaštitu naše dece od poziva na moralnu izopačenost i homoseksualnost“.
UŽIVO! UTORAK OD 20h! DR JOVANA STOJKOVIĆ U PODKASTU MARIO ZNA
Irački krivični zakon iz 1969. nije eksplicitno kriminalizovao homoseksualnost, ali nije nudio zaštitu od vansudskog uznemiravanja homoseksualcima i lezbejkama. Ažuriranjem zakona iz 1980-ih legalizovano je ‘ubijanje iz časti’ homoseksualaca od strane članova njihovih porodica, dok je amandman na ustav iz 1993. uveo smrtnu kaznu za homoseksualne radnje.
Nakon što su SAD izvršile invaziju na Irak 2003. godine, okupacioni guverner Pol Brener je ukinuo smrtnu kaznu i vratio krivični zakon na njegovu verziju iz 1969. godine.
Zapadni mediji su izvestili o porastu napada na homoseksualce od strane policije i milicija nakon delimičnog povlačenja američkih trupa 2012. godine, uprkos tome što je američki Stejt department 2019. tvrdio da je obučio iračke snage bezbednosti „o pravilnom poštovanju ljudskih prava“.
SAD su „duboko zabrinute“ subotnjim glasanjem, rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler u saopštenju za javnost. „Ovaj amandman ugrožava one koji su najugroženiji u iračkom društvu i slabi sposobnost Iraka da diverzifikuje svoju ekonomiju i privuče strane investicije“, dodao je Miler.
U objavi na društvenim mrežama, britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron nazvao je zakon „opasnim i zabrinjavajućim” i rekao da „niko ne bi trebalo da bude meta onakvim kakav jeste”.
Bez obzira na pravni status, homoseksualnost je uvek bila tabu među konzervativnom šiitskom većinom u Iraku. LGBTK kulturu neki Iračani vide kao neprijateljsku zapadnu ideologiju, a zastave „Ponosa“ u duginim bojama ponekad se pale pored zastava zapadnih nacija na iračkim protestima.