Pfizer se nagodio za preko 10.000 tužbi koje povezuju Zantac sa rakom
Pfizer je pristao da reši više od 10.000 tužbi u kojima se navodi da kompanija nije upozorila pacijente na moguće rizike od raka uzrokovanih lekom protiv žgaravice Zantac.
Tužbe su podnete državnim sudovima širom zemlje, ali sporazumi ne rešavaju u potpunosti Pfizerovu izloženost tvrdnjama koje povezuju Zantac i rak, navodi Bloomberg News.
Uslovi poravnanja nisu objavljeni.
Njujork Post je zatražio komentar od Pfizera.
Zantac je izašao na tržište 1983. godine od strane Glaxo Holdingsa, kompanije koja je sada deo kompanije GlaxoSmithKline.
Moćnici sprovode udare! Ciljaju nas jer ovde je sve počelo | Semir Osmanagić | Mario Zna, 275 Uživo
Do 1988. bio je najprodavaniji lek na svetu jer su pacijenti prijavili koristi za stanja kao što su žgaravica, čirevi i refluks kiseline.
Glaksov patent za Zantakov aktivni sastojak, ranitidin, istekao je 1997.
Iste godine, farmaceutske kompanije su počele da rade na generičkim verzijama leka.
U 2020. godini, Uprava za hranu i lekove zatražila je od proizvođača lekova da povuku Zantac i njegove generičke verzije sa tržišta nakon što je u uzorcima leka pronađena supstanca koja izaziva rak pod nazivom NDMA.
Hiljade tužbi počele su da se gomilaju na saveznim i državnim sudovima protiv kompanije Pfizer, GSK, Sanofi i Boehringer Ingelheim.
Prošlog meseca, Sanofi je postigao načelni dogovor o rešavanju 4.000 tužbi koje povezuju Zantac sa rakom.
Kanada će poslati u zatvor svakoga ko je IKADA objavio „govor mržnje“ na društvenim mrežama https://t.co/LljpVUs0vw
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 7, 2024
Sanofi nije otkrio finansijske uslove ugovora, ali je Bloomberg News izvestio da će kompanija platiti 100 miliona dolara – ili 25.000 dolara svakom tužiocu.
Sporazum, koji tek treba da bude finalizovan, rešiće većinu tužbi protiv francuske farmaceutske kompanije na američkim državnim sudovima, sa izuzetkom Delavera gde je većina slučajeva u toku.
Sanofi se i dalje suočava sa oko 20.000 tužbi zbog Zantaca pred državnim sudom u Delaveru.
Sudija Višeg suda Delavera u Vilmingtonu meri sudbinu oko 70.000 predmeta podnetih protiv Sanofija i drugih optuženih, uključujući GSK, Pfizer i Boehringer Ingelheim.
„Sanofi rešava ove slučajeve, ne zato što verujemo da tužbe imaju bilo kakvu osnovu, već da bi izbegao troškove i tekuće ometanje sudskog spora“, rekao je portparol Sanofija.
Sanofi i GSK izgubili su ukupno 45 milijardi dolara svoje tržišne kapitalizacije u leto 2022. nakon što su se prvo pojavile zabrinutosti oko Zantaca.
GSK je već rešio niz tužbi u vezi sa Zantakom u Kaliforniji.
Uslovi tih poravnanja nisu objavljeni.
Prošle nedelje, tužba koju je pokrenula žena iz oblasti Čikaga koja kaže da je dobila kolorektalni rak nakon što je uzimala Zantac skoro 20 godina otišla je na suđenje – prvo suđenje koje je uključivalo nekoga ko je koristio lek.
Angela Valadez, 89, podnela je tužbu protiv GSK-a i Boehringer Ingelheima.
U svojoj tužbi, ona je navela da se aktivni sastojak leka, ranitidin, kako stari, pretvara u kancerogeno sredstvo poznato kao NDMA.
„Uvereni smo u svoju poziciju zasnovanu na činjenicama i nauci i radujemo se predstavljanju našeg slučaja na suđenju“, rekao je portparol GSK u saopštenju.