Kina osuđuje SAD zbog razgovora o „primirju u Gazi uz stalno slanje oružja“
Prvo rat u Ukrajini, a sada i sukob u Gazi… Kina se sve više nalazi na čelu grupe nacija u sukobu sa Zapadom oko toga kako da se rešavaju ove krize.
Peking je kritikovao ulogu Sjedinjenih Država u raspirivanju oba sukoba, s obzirom da je Vašington glavni snabdevač oružjem i sredstvima i za Izrael i za Ukrajinu.
Većina zemalja globalnog juga je očigledno više naklonjena palestinskoj strani kada je u pitanju kriza u Gazi (što dokazuju nedavni glasanja u UN), i ona su pokazala da su zemlje otvorene za trgovinu sa Rusijom uprkos sankcijama zbog rata u Ukrajini, a većina ih je težila da izbegnu pune osude ruske operacije na Ukrajinu.
U novom izveštaju od srede, Blumberg je podvukao da je Gaza novo „pitanje razdora“ za koje se Kina nada da će iskoristiti da dodatno udalji globalni jug od politike SAD i Zapada:
Prošle nedelje, jedan visoki kineski diplomata držao je govor u Ujedinjenim nacijama da kritikuje SAD zbog blokiranja rezolucije koja bi podržala kandidaturu Palestinaca za članstvo, rekavši da je „razbila decenijama dug san palestinskog naroda“.
Nastup ambasadora Fu Konga možda je samo više ličio na antiameričku retoriku. Ali američki zvaničnici i stručnjaci kažu da se to uklapa u obrazac od većeg značaja — sve aktivniji kineski napor da okrene mišljenje u zemljama u razvoju protiv SAD od Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra, koristeći rat u Gazi kao povod.
Početkom ove nedelje predsednik Si Đinping boravio je u Francuskoj gde je izdao retku zajedničku izjavu sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom. U saopštenju se Izrael poziva da ne ide u kopnenu ofanzivu u Rafi.
Pfizer se nagodio za preko 10.000 tužbi koje povezuju Zantac sa rakom https://t.co/e6ZfW3bpVE
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 9, 2024
Makron i Si su dalje ponovili svoj poziv na „odlučno i nepovratno ponovno pokretanje političkog procesa“ za sprovođenje „rešenja o dve države sa Jerusalimom kao glavnim gradom i stvaranje održive, nezavisne i suverene palestinske države na osnovu dogovora iz 1967.“, navodi se u zajedničkom saopštenju.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova takođe je izdalo svoje odvojeno saopštenje u kojem se kaže: „Kina… snažno poziva Izrael da posluša ogromne zahteve međunarodne zajednice, prestane da napada Rafu i učini sve što može da izbegne ozbiljniju humanitarnu katastrofu u Gazi.“
Peking je takođe zaista pojačao svoje osude na „licemerje“ Vašingtona s obzirom da Bajdenova administracija odmah naoružala Izrael do zuba dok javno osuđuje veliki broj poginulih palestinskih civila koji je bio krajnji rezultat razmeštanja tog oružja u oblastima nad naseljenim urbanim sredinama. Bloomberg je dalje objavio sledeću izjavu kineske ambasade:
Liu Pengiu, portparol kineske ambasade u Vašingtonu, kritikovao je SAD što govore o „primirju uz slanje oružja“ u „najveću humanitarnu tragediju u 21. veku“, u saopštenju poslatom e-poštom.
Kina je nedavno pokrenula sopstvene napore u posredovanju u sukobu, s obzirom da je prošle nedelje ugostila zvaničnike Hamasa i Fataha u Pekingu na retkim razgovorima koji imaju za cilj postizanje palestinskog političkog jedinstva.
Blumberg je citirao Institut za strateški dijalog sa sedištem u Velikoj Britaniji da kaže da „kineski i ruski akteri kapitalizuju uočenu nepopularnost zapadne politike prema Gazi“. I na kraju, cilj je, kaže istraživački centar, „da se progura ideja o alternativnoj globalnoj strukturi moći sa njima samima na čelu“.
Ali, naravno, čini se da ovo ne uzima u obzir da bi jednostavnije moglo biti da su akcije i politike SAD i Izraela zapravo duboko nepopularne među velikim segmentima stanovništva.
Američka ambasadorka Linda Tomas-Grinfild nedavno je ponovila ovu perspektivu koja vidi podli ruski i kineski uticaj iza svakog ugla. „Budimo iskreni — uz svu vatrenu retoriku, svi znamo da Rusija i Kina ne rade ništa diplomatski da unaprede trajni mir“, rekla je ona na Generalnoj skupštini UN u martu.
Ali realnost je da je Kina bila ta koja je nedavno postigla istorijsko iransko-saudijsko zbližavanje, tako da je barem u poslednje vreme imala pozitivnu evidenciju o posredovanju u regionu Bliskog istoka. Uporedite ovo sa ulogom SAD u poslednjih deset do dvadeset godina, a tu su zemlje poput: Avganistana, Iraka, Libije, Sirije.