Francuska vlada blokirala TikTok kako bi obuzdala građanske nemire u Novoj Kaledoniji
Francuska je uvela vanredno stanje u Novoj Kaledoniji kao odgovor na proteste i nerede, što je dovelo do zabrane TikTok-a jer vlasti nastoje da stabilizuju region. Francuska vlada je preduzela ove mere kako bi se pozabavila nemirima koji su izbili nakon spornog glasanja o proširenju glasačkih prava na pokrajinskim izborima na toj teritoriji i predstavlja najnoviji primer vlade koja ograničava pristup internetu kao sredstvo kontrole građana.
Predstavnik lokalne vlade u Novoj Kaledoniji, prema direktivi novoproglašenog vanrednog stanja, preduzeo je značajan korak zabrane TikTok-a, navodeći zabrinutost za javnu bezbednost. Ova akcija je bila deo širih mera koje su uključivale povećana ovlašćenja bezbednosnih snaga, kao što su kućni pritvori, zaplena oružja i ograničenja kretanja kako bi se sprečio dalji nered.
Premijer Gabrijel Atal istakao je neophodnost ovih mera, rekavši: „Nasilje neće biti tolerisano,“ i istakao raspoređivanje trupa da obezbede kritičnu infrastrukturu kao što su luke i međunarodni aerodrom, koji je već zatvoren za međunarodne letove. Saopštenje je usledilo ubrzo nakon smrti francuskog žandarma povređenog u neredima, čime je broj poginulih porastao na četiri, kako je potvrdio ministar unutrašnjih poslova Žerald Darmanin.
Zaposleni u Pfizeru priznao da je VIP-osobama data „specijalna serija“ vakcine https://t.co/uOKTJZy3sM
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 13, 2024
Prema France 24, nasilje je počelo nakon što je francuska Nacionalna skupština odobrila predlog zakona, koji je imao za cilj da proširi biračko telo na pokrajinskim izborima u Novoj Kaledoniji tako što će uključiti stanovnike iz kontinentalne Francuske, potez za koji kritičari tvrde da bi mogao da potkopa uticaj starosedelaca u korist pro-francuskih političara. Reforma je prošla usred intenzivnih debata sa 351 protiv 153 glasa.
Ove mere dolaze kada predsednik Emanuel Makron nastoji da ojača strateške interese Francuske na Pacifiku usred konkurencije globalnih sila poput Kine i Sjedinjenih Država. Nedavni nemiri odražavaju duboko ukorenjene tenzije unutar Nove Kaledonije, posebno među domorodačkim stanovništvom Kanaka, koje je istorijski bilo oprezno prema pokušajima Francuske da uspostave kontrolu.
Poslednjih godina, vlade širom sveta sve više se okreću gašenju interneta kao alatu za upravljanje građanskim nemirima i suzbijanju nereda, što je izazvalo značajnu zabrinutost zbog kršenja građanskih sloboda. Ova taktika uključuje ograničavanje pristupa internetu ili određenim platformama društvenih medija kako bi se ometala komunikacija i organizacija među demonstrantima.
Na primer, tokom protesta 2019-2020 u Indiji protiv Zakona o izmenama i dopunama o državljanstvu, vlada je nametnula višestruko gašenje interneta. Ovo je bilo posebno izraženo u regionima poput Kašmira, gde je najduži nestanak interneta u demokratiji ozbiljno ograničio sposobnost građana da komuniciraju i pristupaju informacijama. Organizacije za ljudska prava kritikovale su ove akcije zbog kršenja slobode izražavanja i prava na informisanje, ističući kako takva gašenja mogu izolovati čitave zajednice i sprečiti širenje vitalnih javnih informacija.
Nulta Tačka/ReclaimTheNet