EU pokrenula istragu o Fejsbuku i Instagramu zbog manipulacije decom
EU je pokrenula zvaničnu istragu o Metinim platformama društvenih medija, Fejsbuk i Instagram.
TechCrunch izveštava da je nedavna najava Evropske unije o formalnoj istrazi o Fejsbuku i Instagramu Marka Zakerberga pokrenula ozbiljna pitanja o posvećenosti giganata društvenih medija zaštiti maloletnika na svojim platformama. Istraga, koja spada u delokrug Zakona o digitalnim uslugama EU (DSA), ispitaće Meta usaglašenost sa strogim propisima postavljenim za veoma velike onlajn platforme (VLOP).
U središtu istrage je zabrinutost zbog potencijalnog negativnog uticaja Fejsbuka i Instagrama na mentalno zdravlje dece.
Zvaničnici Komisije su istakli pitanje dizajna koji izaziva zavisnost i „efekta zečje rupe“, gde algoritamski mehanizam za preporuke sadržaja može da podstakne maloletnike da pogledaju više sadržaja sličnog onome što su već gledali, potencijalno ih izlažući štetnom materijalu kao što je sadržaj koji se odnosi na depresiju ili sadržaj koji promoviše nezdravu sliku tela.
Još jedan kritičan aspekt istrage vrti se oko efikasnosti Metinih metoda za utvrđivanje starosti. Komisija sumnja da su ove mere previše lake za decu da ih zaobiđu, dozvoljavajući maloletnim korisnicima da pristupe platformama. Visoki zvaničnik Komisije je naglasio važnost ovog pitanja, rekavši: „Jedno od osnovnih pitanja svih ovih pritužbi je kako možemo biti sigurni ko pristupa usluzi i koliko su efikasne starosne granice – posebno za izbegavanje pristupa maloletnim korisnicima usluga.”
Formalni postupak otključava dodatna istražna ovlašćenja za izvršitelje EU, uključujući mogućnost sprovođenja kancelarijskih inspekcija i primene privremenih mera. Ako se utvrdi da je Meta prekršio DSA, kazne bi mogle biti ozbiljne, dostižući do 6 procenata globalnog godišnjeg prometa kompanije.
Kao odgovor na istragu, portparol Mete je naveo da je kompanija provela deceniju razvijajući više od 50 alata i politika dizajniranih da zaštite mlade ljude na mreži. Meta tvrdi da koristi kombinaciju samoproglašenog uzrasta i AI procena za otkrivanje maloletnih korisnika i omogućava ljudima da prijave sumnjive naloge maloletnika. Kompanija je takođe navela da je uspela da zaustavi 96 odsto tinejdžera koji su pokušali da uređuju svoje rođendane od mlađih od 18 do preko 18 godina na Instagramu.