Na današnji dan SZO je uklonio homoseksualizam sa liste BOLESTI! ŠEF NATO-a proslavio „važnost“ današnjeg datuma
Generalni sekretar bloka koji predvode SAD dao je izjavu povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije
NATO će se zalagati za prava LGBTQ osoba, izjavio je u petak generalni sekretar Jens Stoltenberg.
Bio je među stotinama zapadnih javnih zvaničnika, institucija i organizacija koji su dali izjavu kojom potvrđuju Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije.
„NATO postoji da brani 32 nacije i pravo naših naroda da žive slobodno i u miru“, objavio je Stoltenberg na X-u, ranije Tviter. „Na Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije, i svaki dan: sva ljubav je jednaka. LGBTQ+ osobe zaslužuju poštovanje i dostojanstvo, a ja sam ponosan što sebe nazivam vašim saveznikom.”
Poljska je vojno najsnažnija zemlja u Evropi, Rusima se zbog toga tresu gaće.
Poljska 👇 pic.twitter.com/UBUx5arz4B
— Mario ZNA (@MarioBojic) May 18, 2024
Međutim, ogromna većina odgovora na Stoltenbergove objave bila je negativna.
„Upravo ste me naterali da još malo navijam za Rusiju“, glasio je jedan od komentara, dok se neko drugi pitao da li su Rusi nekako uspeli da hakuju Stoltenbergov nalog.
Drugi korisnik društvenih medija optužio ga je za „ružičasto ispiranje ratnih zločina i ratno huškanje“, koristeći termin koji opisuje pojedince ili organizacije koji prihvataju LGBTQ program kako bi skrenuli pažnju sa njihovog lošeg ponašanja.
IDAHOBIT je osmislio francuski gej aktivista 2004. godine. Organizacije kao što su Međunarodna lezbejska, gej, biseksualna, trans i interseksualna asocijacija (ILGA), Međunarodna komisija za ljudska prava homoseksualaca i lezbejki (IGLHRC), Svetski kongres LGBT Jevreja i Koalicija afričkih lezbejki podržale su projekat, što je dovelo do Prve proslave 2005.
Za datum je izabran 17. maj, u znak sećanja na uklanjanje homoseksualizma iz međunarodne klasifikacije bolesti SZO 1990. godine.
„Transfobija“ je dodata imenu 2009. godine, a zatim „bifobija“ 2015., što je rezultiralo akronimom u njegovom sadašnjem obliku.