Velika Britanija: Pametni vodomeri trebalo bi da budu obavezni kako bi se zaštitili od klimatskih promena
Pametni vodomeri moraju biti obavezni u svim domaćinstvima u Velikoj Britaniji kako bi se zaštitili od klimatskih promena prema Nacionalnoj infrastrukturnoj komisiji (NIC)
Vladina agencija poziva ministre da intenziviraju uvođenje brojila, tvrdeći da snabdevanje vodom postaje jedan od najvećih izazova u zemlji.
NIC je saopštio da je Velika Britanija izložena povećanom riziku od suše bez ovih uređaja.
Telegraf izveštava: U svom najnovijem izveštaju, zvaničnici NIC-a su rekli da bi vodovodne kompanije trebalo da imaju moć da primoraju sve domove da prihvate pametna brojila kao deo „usklađene kampanje za smanjenje potražnje za vodom“.
Dolazi vreme slobode, pred nama su odlučujući dani | Borislav Antonijević | Mario Zna, 277 Uživo
Velika Britanija je 1960. koristila oko 10 milijardi litara vode dnevno, ali je od tada naraslo na oko 15 milijardi.
NIC kaže da nacija mora da smanji zalihe vode kako bi se zaštitila od rastuće potražnje, ekstremnih suša i rastuće populacije.
Iako je članak bio isključivo o NIC-ovom izveštaju i Velikoj Britaniji, The Telegraph je podelio grafiku ispod o globalnoj potražnji za vodom.
Velika Britanija je 1960. koristila oko 10 milijardi litara vode dnevno, ali je od tada naraslo na oko 15 milijardi.
Alabama zabranila meso iz laboratorije! Posle Floride javljaju se države koje ne žele veštačko meso na stolu https://t.co/vG84SAtvaz
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 20, 2024
NIC kaže da nacija mora da smanji zalihe vode kako bi se zaštitila od rastuće potražnje, ekstremnih suša i rastuće populacije.
U izveštaju se navodi: „U narednim decenijama Velika Britanija se suočava sa stvarnim i rastućim rizikom od nestašice vode, posebno na jugu i istoku Engleske.
„Vlada mora da obezbedi kombinovano dodatno smanjenje snabdevanja vodom i potražnje za 4,8 milijardi litara dnevno do 2050.
NIC sugeriše da bi se to moglo postići izgradnjom ili proširenjem rezervoara, desalinizacijom morske vode i stvaranjem postrojenja za reciklažu vode gde se prečišćena kanalizaciona voda pumpa nazad u snabdevanje vode za piće.
Takođe se tvrdi da bi obavezno merenje vode moglo da smanji potražnju za 17 odsto širom zemlje.
Ser Džon Armit, predsednik NIC-a, rekao je: „Suočavamo se sa vremenom za stvaranje ili pauzu za dugoročne izglede britanske infrastrukture. Došlo je do određenog napretka. Ali u drugim oblastima je bilo malo razvoja, ili što je još gore, napredak se preokrenuo.”