Neuralink Ilona Maska ugradiće moždani čip drugom pacijentu
Američki zdravstveni regulator odobrio je Neuralink-u Ilona Maska da implantira moždani čip drugom pacijentu uprkos nekim početnim problemima sa prvim pacijentom, objavio je Volstrit džurnal u ponedeljak.
Ugrađivanje čipa u mozak dobilo je odobrenje od Uprave za hranu i lekove (FDA) da sprovede ispitivanje sa drugim pacijentom koristeći modifikovanu proceduru nakon što je kompanija predložila da reši problem koji se dogodio sa njegovim prvim subjektom testiranja, navodi agencija.
Čip, koji je nazvan Telepatija, uspešno je implantiran prvi put prošlog februara. To je omogućilo 30-godišnjem kvadriplegičaru Nolandu Arbou da kontroliše kompjuterskog miša koristeći svoje misli „bez štetnih efekata“, prema neurotehnološkoj kompaniji.
Dolazi vreme slobode, pred nama su odlučujući dani | Borislav Antonijević | Mario Zna, 277 Uživo
Operacija je uključivala specijalno dizajnirani robot koji je kompjuterski čip – koji je veličine novčića sa ultra tankim fleksibilnim nitima – postavljen u region mozga koji kontroliše nameru kretanja, objasnio je Neuralink. Čip je zatim korišćen za snimanje i bežično prenošenje moždanih signala u aplikaciju koja dekodira nameru kretanja.
Ranije ovog meseca, Neuralink je rekao da su male žice implantirane u mozak njegovog prvog pacijenta izvučene iz položaja. Prošle nedelje, Rojters je izvestio da je kompanija znala iz testiranja na životinjama da se žice, koje su tanje od pramena ljudske kose, mogu izvući, zajedno sa elektrodama koje se koriste za čitanje moždanih signala.
Sa drugim pacijentom, manji čip biće ugrađen dublje u mozak kako bi se sprečilo njegovo povlačenje, navodi WSJ.
UN tvrde da je „globalni digitalni ID“ Bila Gejtsa neophodan za „borbu protiv klimatskih promena“ https://t.co/eu7zNbUaO0
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 21, 2024
Neuralink očekuje da će svoj uređaj ugraditi drugom pacijentu u junu, a još osam ljudi će učestvovati u daljim ispitivanjima do kraja ove godine, navodi se u izveštaju. Više od 1.000 kvadriplegičara upisalo se u registar pacijenata.
Startup je tvrdio da je krajnji cilj projekta, nazvanog PRIME studija, razvoj „potpuno implantabilnog bežičnog interfejsa između mozga i računara“ koji bi ljudima dao mogućnost da kontrolišu kursor ili tastaturu koristeći samo svoje misli. Ovo će kasnije otvoriti put za revolucionarne tretmane za ljude koji pate od fizičkih invaliditeta kao što su paraliza i slepilo, kao i bolesti poput gojaznosti, autizma, depresije i šizofrenije.
Nulta Tačka/InfoWars