EU optužena za finansiranje odvođenja migranata u Saharu
Evropska unija priznala je u utorak „tešku situaciju“ nakon što je novinarski konzorcijum rekao da Tunis, Maroko i Mauritanija odvode migrante u pustinju, koristeći sredstva EU.
Opsežna istraga Lighthouse Reports-a sa medijskim kućama, uključujući Le Monde i The Washington Post, prikazuje EU kao saučesnicu u „sistemu masovnog raseljavanja“ i ozbiljnim kršenjima prava.
„Evropa podržava, finansira i direktno je uključena u tajne operacije u severnoafričkim zemljama kako bi se desetine hiljada crnaca odveli u pustinju ili udaljena područja svake godine kako bi ih sprečili da dođu u EU“, navodi se u izveštaju.
Takve operacije su, kako se navodi, „vođene zahvaljujući novcu, vozilima, opremi, obaveštajnim i bezbednosnim snagama koje su obezbedile EU i evropske zemlje“.
„Ovo je teška situacija. To je situacija koja se brzo razvija i mi ćemo nastaviti da radimo na tome“, rekao je portparol Evropske komisije Erik Mamer novinarima na pitanje o istrazi.
U izveštaju se navodi da su izbeglice i migranti u Maroku, Mauritaniji i Tunisu „hapšeni na osnovu boje njihove kože, ukrcani u autobuse i odvezeni u sred ničega, često sušne pustinjske oblasti“, bez vode i hrane.
Drugi su navodno odvedeni u pogranična područja gde su ih, navodno, „vlasti prodale trgovcima ljudima i bandama koje ih muče za otkupninu“.
27-člana EU sklopila je sporazume sa tri navedene zemlje sa eksplicitnim finansiranjem kako bi podstakla zaustavljanje neregularnih migracija u Evropu.
Brisel je dao 150 miliona evra Tunisu prema nedavnom sporazumu, uz obećanje za još više.
Velika vest! KLAUS ŠVAB se povlači iz Svetskog Ekonomskog Foruma! Panika u globalističkom vrhu! https://t.co/yDgBVckAam
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) May 21, 2024
Takođe je dodelila 210 miliona evra Mauritaniji i 624 miliona evra Maroku u okviru sporazuma o saradnji.
Napori EU da afričke zemlje zaustave migracijske tokove preko Sredozemnog mora idu ruku pod ruku sa nedavno dogovorenom revizijom pravila bloka o azilu.
Ovo će učvrstiti granice EU i ubrzati deportaciju neuspešnih tražilaca azila.
The Lighthouse Reports je saopštio da je intervjuisao više od 50 tamnoputih migranata — oni iz podsaharske i zapadne Afrike — koji su proterani iz tri severnoafričke zemlje.
Njihovo svedočenje, uključujući video zapise i fotografije, „pomoglo nam je da prepoznamo sistematsku i rasno motivisanu prirodu prakse“, zajedno sa prikupljanjem dokaza od strane konzorcijuma, navodi se u saopštenju.
Navodi se da su neimenovani evropski zvaničnici negirali da se fondovi EU koriste za kršenje prava migranata.
Međutim, navodi se da su dva izvora iz EU priznala da je „nemoguće“ da se u potpunosti objasni kako se koriste sredstva iz Brisela.
Evropska komisija – izvršni organ EU – nije eksplicitno odgovorila na navode iz izveštaja.
Portparolka Komisije Ana Pisonero rekla je: „Ponekad je situacija izazovna u našim partnerskim zemljama… (ali one) ostaju suverene države i nastavljaju da kontrolišu svoje nacionalne snage.
Ona je rekla da je EU nadgledala programe koje je finansirala i istakla obećanja partnerskih zemalja da će poštovati međunarodno pravo i ljudska prava.
Tunis je saopštio da je u prva četiri meseca ove godine presreo 21.545 migranata na obali ili u moru, sprečavajući ih da pređu Sredozemno more u Evropu. To je u poređenju sa 17.576 u istom periodu godinu dana ranije.
Predsednik Tunisa Saied obećao je da njegova zemlja neće postati „zemlja tranzita ili naseljavanja“ za migrante iz drugih afričkih zemalja.
Početkom maja, nevladina organizacija Tuniski forum za socijalna i ekonomska prava saopštila je da su vlasti proterale stotine subsaharskih tražilaca azila, migranata i izbeglica iz kampova u glavnom gradu Tunisu.
U julu prošle godine, novinari AFP-a su dokumentovali tešku situaciju migranata u pustinji na granici Tunisa i Libije.
Tuniske snage bezbednosti su ih tamo napustile, prema navodima libijske granične straže i samih migranata.