ŠEF NATO-a poziva Ukrajinu da napadne Rusiju Zapadnim oružjem
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg tvrdi da članice zapadnog vojnog bloka treba da dozvole Ukrajini da slobodno koristi svoje oružje za izvođenje udara dublje na rusku teritoriju.
„Došlo je vreme da saveznici razmotre da li treba da ukinu neka od ograničenja koja su postavili na upotrebu oružja koje su donirali Ukrajini“, rekao je Stoltenberg u petak u intervjuu za The Economist.
„Pogotovo sada kada se vode mnoge borbe u Harkovu, blizu granice, uskraćivanje mogućnosti Ukrajini da koristi ovo oružje protiv legitimnih vojnih ciljeva na ruskoj teritoriji im otežava odbranu.
Stoltenberg je napomenuo da su neke članice NATO-a već ukinule ograničenja za upotrebu svog oružja za napad na ciljeve na ruskoj teritoriji. Upitan da li govori o SAD kao o jedinom glavnom protivniku, on je rekao: „Mislim da ono što sada vidimo pokazuje potrebu da se ta ograničenja preispitaju, ne samo zato što se vode borbe duž granice između Rusije i Ukrajine.
Međutim, prema Moskvi, retorika o ograničenjima upotrebe američke municije je lažna i osmišljena da održi iluziju da Zapad nije deo sukoba. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je da je američko oružje, kao što su rakete ATACMS naoružane kasetnim bojevim glavama, već korišćeno za napade unutar Rusije, uključujući i napade na civilne ciljeve.
„Polazimo od činjenice da američko i drugo zapadno oružje pogađa ciljeve na teritoriji Rusije, pre svega civilnu infrastrukturu i stambena naselja“, rekao je on novinarima u petak.
Komentari šefa NATO-a dolaze u trenutku kada zapadni lideri daju sve smelije izjave o napadima na rusku teritoriju.
Američki predsednik Džo Bajden uzdržao se od slanja oružja dugog dometa Ukrajini u prvim danima sukoba sa Rusijom, navodeći zabrinutost zbog mogućnosti pokretanja šireg sukoba. Kada je kasnije odobreno naprednije oružje, ono je dolazilo sa obavezama, uključujući i zabranu udaranja na rusku teritoriju. Međutim, kako je Njujork tajms izvestio u četvrtak, pogledi na ta ograničenja su se promenili kako ruske snage postižu dobitke na bojnom polju.
Nakon što je ranije ovog meseca obavio „otrežnjujuću” posetu Kijevu, američki državni sekretar Antoni Blinken je navodno počeo da apeluje na administraciju da dozvoli toj bivšoj sovjetskoj republici da koristi američko oružje kako joj odgovara. Grupa američkih poslanika je ranije ove nedelje poslala pismo ministru odbrane Lojdu Ostinu, u kom ga je tražila da Ukrajincima da dozvole koje su tražili.
Stoltenberg je rekao da veruje da članice NATO-a mogu da uvuku geopolitičku iglu podržavajući odbranu Ukrajine, a da ne postanu direktne strane u sukobu. „Mi pružamo obuku, pružamo oružje, municiju Ukrajini, ali nećemo biti direktno uključeni sa teritorije NATO-a u borbene operacije iznad ili u Ukrajini“, rekao je on. „Dakle, to je druga stvar.“