Šta je prava svrha švajcarske „mirovne“ konferencije za Ukrajinu?
Švajcarska je domaćin „Samita o miru u Ukrajini“ od 15. do 16. juna u hotelu Burgenstock sa pet zvezdica iznad jezera Lucern u centralnoj Švajcarskoj. Švajcarska vlada kaže da se nada da će ovo postaviti temelje za mirovni proces u Ukrajini koja je upletena u rat sa Rusijom u poslednje dve godine. Međutim, ta ideja je fantazija s obzirom na činjenicu da je pozvano najmanje 80 zemalja iz celog sveta, a Rusija nije.
Mogli biste se onda zapitati, kako zapad može da se uključi u ozbiljne mirovne razgovore sa Rusijom ako odbije da sedne za pregovarački sto sa ruskim predstavnicima? Očigledno ne mogu, ali postaje jasno da to nije namera.
Počela je otvorena borba, udaramo pravo u globalnu kabalu | Mario Zna, 280 Uživo
Kina je, shvatajući da konferencija nije iskren pokušaj da se uključi u dijalog o ratu, nagovestila da njene diplomate takođe neće prisustvovati. Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning rekao je na rutinskom brifingu:
„Aranžmani za sastanak i dalje su daleko ispod zahteva Kine i opštih očekivanja međunarodne zajednice, što otežava Kini da učestvuje… Kina je uvek insistirala da međunarodnu mirovnu konferenciju podrže i Rusija i Ukrajina uz ravnopravno učešće svih strana i da se o svim mirovnim predlozima treba da raspravlja na pravičan i ravnopravan način, inače će joj biti teško da igra suštinsku ulogu u obnavljanju mira.
Dr Entoni Fauči priznaje da je ‘izmislio’ kovid pravila uključujući socijalno distanciranje i nošenje maski https://t.co/wY8GJ2ZmwM
— Nulta Tačka (@NultaTackaSrb) June 3, 2024
KPK je bila pod pritiskom zapadnih zemalja da zaustavi transfer kritičnih komponenti koje se koriste u proizvodnji ruskog naoružanja, uključujući komponente dvostruke namene. NATO ih je takođe upozorio da ne nastave sa trgovinskim sporazumima koji su pomogli Rusiji da prebrodi efekte sankcija.
Kinezi mogu biti zabrinuti da će njihovi predstavnici postati plen javne sesije NATO borbe (što bi bilo prilično ironično) i da će Kina biti ukorena na svetskoj sceni jer „pomaže neprijatelju“. Bez prisustva Rusije ili Kine konferencija postaje ništa drugo do strateški sastanak za članice NATO-a, i tu se otkriva prava svrha švajcarskog događaja.
Ukrajina gubi rat, ovo je jasno. Oni se suočavaju sa očajničkim nedostatkom ljudstva i mala količina oružja, municije, tehnologije ili finansiranja ne može poboljšati situaciju. Štaviše, ruske trupe ostvaruju uspehe u nekoliko oblasti fronta; ovo uključuje otvaranje novog fronta oko Harkova, drugog po veličini grada u Ukrajini. Oštri novi zakoni o regrutaciji imaju male šanse da uspešno ponovo ojačaju redove ukrajinske vojske. Zbog toga članice NATO-a iznenada ukidaju ograničenja za američke i evropske rakete dugog dometa i dozvoljavaju Ukrajini da napada ciljeve duboko na ruskoj teritoriji.
To je takođe razlog zašto članice EU, uključujući Francusku, razmatraju raspoređivanje trupa (kao savetnika) u Ukrajinu. Problem je što ove akcije eskaliraju tenzije i otvaraju vrata širem ratu sa zapadom. Švajcarski samit bi mogao biti u pripremi za ovaj neizbežni ishod – konferenciju za prodaju sredstava više globalnih partnera i o otvorenijem angažmanu NATO-a u Ukrajini. Drugim rečima, „samit mira“ bi zapravo mogao da bude ratni samit, reklamiranje 80 zemalja o neophodnosti preuzimanja daleko većeg rizika kako bi se sprečila Rusija da proglasi stratešku pobedu u regionu.