NATO priprema trupe sa potencijalni sukob sa Rusijom prenose Zapadni mediji
NATO radi na planovima da u slučaju rata sa Rusijom ima uvek u pripravnosti desetine hiljada američkih vojnika duž „kopnenih koridora“ u Evropi, rekao je za Telegraf viši strateg.
Prošle godine su se članovi vojnog bloka predvođenog SAD složili da zadrže 300.000 vojnika spremnih za raspoređivanje, navodno kao odgovor na potencijalni ruski napad. Međutim, vežbe obuke su otkrile birokratiju i infrastrukturna uska grla koja sprečavaju brzi transfer osoblja i materijala širom kontinenta.
UŽIVO! SREDA OD 20h! UDAR U SRŽ KABALE! NOVA EPIZODA PODKASTA MARIO ZNA
Vojno rukovodstvo NATO-a stoga radi na tome da obezbedi da protok trupa ne bude zaustavljen verovatnim ruskim udarima na luke koje američka vojska koristi za istovar svog tereta, izvestio je u utorak Telegraf.
„Jasno je da ogromne logističke baze, kakve poznajemo iz Avganistana i Iraka, više nisu moguće jer će biti napadnute i uništene veoma rano u konfliktnoj situaciji“, rekao je general-potpukovnik Aleksandar Solfrank, šef logističke komande NATO-a JSEC, rekao je za novine.
Primarni put za američke trupe u slučaju rata sa Rusijom bio bi preko holandske luke Roterdam do Nemačke i Poljske, navodi se u izveštaju. Alternativni koridori bi počeli u Italiji, Grčkoj i Turskoj, i prolazili bi kroz Sloveniju i Hrvatsku do Mađarske i kroz Bugarsku i Rumuniju. Takođe se planira uključivanje Norveške, Švedske i Finske za rezervnu logistiku.
SAD i njihovi saveznici tvrde da bi Moskva mogla da napadne NATO i da će slanje oružja Ukrajini za borbu protiv Rusije pomoći da se taj ishod zaustavi ili spreči. Moskva je negirala da ima takve namere i optužila je zapadne vlade da stvaraju lažne pretnje kako bi obmanule svoje stanovništvo u vezi sa sukobom u Ukrajini.
Ruski zvaničnici opisali su neprijateljstva sa Ukrajinom kao zastupnički rat koji su pokrenule Sjedinjene Američke Države sa ciljem podrivanja ruskog razvoja, u kojem ukrajinski vojnici služe kao „topovsko meso“ , dok oružje, obaveštajne podatke, obuku i planiranje doprinose Zapadu.
Direktan sukob sa NATO-om bio bi egzistencijalna pretnja Rusiji, smatra Moskva, s obzirom na superiornost bloka u konvencionalnim snagama. Shodno tome, svaki takav sukob bi opravdao raspoređivanje nuklearnog oružja u skladu sa ruskom nuklearnom doktrinom, upozorava se.